fot. pixabay.com

Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka: Wykluczenie kobiet w Afganistanie jest bezprecedensowe

Wykluczenie z praktycznie każdego aspektu życia w Afganistanie kobiet i dziewcząt, które mogłyby wnieść znaczący wkład w rozwój kraju jest nieporównywalne z sytuacją kobiet w jakimkolwiek innym miejscu na świecie – ocenił Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Tuerk w opublikowanym oświadczeniu.

Volker Tuerk wystosował nowy apel w związku z obchodzonym co roku 10 grudnia Dniem Praw Człowieka, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.

Komisarz ONZ przypomniał, że w środę wydał oświadczenie dotyczące raportu misji ONZ ds. monitorowania praw człowieka na Ukrainie HRMMU, która udokumentowała zamordowanie 441 cywilów w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na ten kraj. Wszystkie zabójstwa przypisano wojskom rosyjskim. Volker Tuerk przebywał również w tym tygodniu na Ukrainie, jednak jak podkreślił w piątkowym oświadczeniu chciał zwrócić uwagę na kilka innych kryzysów praw człowieka, jakie trwają obecnie na świecie.

„Są to sytuacje, mające poważne efekty, ale jakoś zapomniane. Nie trafiają na pierwsze strony gazet” – skomentował oenzetowski komisarz.

W oświadczeniu Volker Tuerk ubolewał nad przypadkami publicznych chłost i egzekucji w Afganistanie, do jakich doszło w ostatnich tygodniach. Wezwał władze kraju, rządzonego przez talibów od sierpnia 2021 roku, do zniesienia kary śmierci. Komisarz zaapelował również o zwrócenie uwagi na Haiti, gdzie uzbrojone gangi, rzekomo wspierane przez elity gospodarcze i polityczne, kontrolują ponad 60 proc. kapitału krajowego, ok. 4,7 mln ludzi cierpi dotkliwy głód, a od początku 2022 roku organizacje przestępcze zamordowały tam 1448 osób.

„Pamiętajmy, że za każdą z tych cyfr stoją całe rodziny i społeczności zniszczone przez przemoc” – nawoływał komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Volker Tuerk opisał także kryzysy z przestrzeganiem praw człowieka w ogarniętych konfliktami Jemenie i Mozambiku oraz w Somalii, gdzie trwa dotkliwa susza.

„Również globalnie obserwujemy kryzys zaufania. Wzrost ruchów społecznych i protestów we wszystkich regionach świata, to jasny sygnał korozji instytucji, których zadaniem jest służyć ludziom” – skomentował Volker Tuerk.

Na piątkowym briefingu prasowym w Genewie Volker Tuerk oświadczył ponadto, że jest zdeterminowany, aby nawiązać kontakt z Pekinem w związku z wynikami raportu wydanego przez jego poprzedniczkę Michelle Bachelet, w którym oceniono, że postępowanie Chin wobec Ujgurów i innych społeczności muzułmańskich w regionie Sinciang może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl