Moskwa: Rozmowy pokojowe na temat konfliktu w Afganistanie

W najbliższy piątek w Moskwie odbędą się rozmowy pokojowe na temat konfliktu w Afganistanie. Wezmą w nich udział m.in. afgańscy talibowie, którzy dotychczas wielokrotnie odrzucali oferty spotkań w tej sprawie. 

Afgańscy talibowie potwierdzają swój udział w piątkowej konferencji dotyczącej przyszłości Afganistanu. Na spotkaniu obecna będzie także delegacja Wysokiej Rady Pokoju. Odpowiada ona za wspieranie procesu pokojowego i reintegrację byłych talibskich bojowników w społeczeństwie. Do Moskwy przybyć ma także grupa polityków wysokiego szczebla, obiecana przez prezydenta Afganistanu, a także przedstawiciele innych państw, tj. Indie, Iran, Pakistan, Chiny czy USA. Udziału w moskiewskiej konferencji nie potwierdził jak do tej pory żaden przedstawiciel afgańskiego rządu.

Niektórzy z negocjatorów w Kabulu sądzą, że decyzja talibów o udziale w piątkowym spotkaniu jest sygnałem, że chcą oni dojść do porozumienia z władzami Afganistanu. Dotychczas wielokrotnie odrzucali oferty rozmów pokojowych czy wsparcia wyborów w tym kraju.

TV Trwam News/RIRM

drukuj