Kolumbia: Referendum ws. porozumienia pokojowego z FARC

W Kolumbii rozpoczęło się w niedzielę referendum, w którym wyborcy mają zaaprobować porozumienie między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) mające zakończyć trwającą od 50 lat wojnę partyzancką w tym kraju.

Porozumienie osiągnięto po czterech latach rokowań. W poniedziałek Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oraz Rodrigo Londono, lider rebeliantów z FARC, podpisali liczący 297 stron układ w obecności ponad 2 tys. zagranicznych dygnitarzy.

W niedzielę rano Juan Manuel Santos nawoływał Kolumbijczyków do głosowania w referendum. Oddając głos, prezydent powiedział dziennikarzom: „My w Kolumbii musimy się nauczyć kultury wyrzekania się przemocy”.

Wyniki badań opinii publicznej pokazują, że większość Kolumbijczyków najprawdopodobniej zagłosuje za przyjęciem porozumienia, lecz zdaniem analityków szanse na wdrożenie postanowień układu może przekreślić niska frekwencja.

Konflikt w Kolumbii kosztował życie ponad 220 tys. osób. Dziesiątki tysięcy uznawanych jest za zaginione, a ponad 5 mln musiało uciekać ze swoich domów.

Rebelianci zmuszeni zostali do podjęcia rokowań z rządem po serii dotkliwych porażek na polu walki i w rezultacie stałego topnienia własnych szeregów, do obecnego poziomu ok. 7,5 tys. żołnierzy.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl