Obama zaoferował 450 mln dolarów pomocy dla Kolumbii

Prezydent USA Barack Obama wystąpi do Kongresu o wyasygnowanie 450 mln dolarów na pomoc dla Kolumbii we wprowadzaniu w życie planu pokojowego, który ma zakończyć wieloletnią wojnę domową w tym kraju.

– Po trwającym pół wieku wyniszczającym konflikcie przyszedł czas na pokój – podkreślił Obama po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem.

– Powiedziałem prezydentowi Santosowi, że Stany Zjednoczone były partnerem Kolumbii w czasie wojny i będą nim w czasach pokoju – dodał Obama.

Prezydent USA sprecyzował, że pomoc amerykańska ma być przeznaczona na zwalczenie terroryzmu i handlu narkotykami, a także na oświatę i programy szkoleń dla byłych rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), lewicowego ugrupowania, które toczyło wojnę z rządem.

Dodatkowo rząd USA przeznaczy 33 mln dolarów na pomoc w usuwaniu min lądowych w Kolumbii.

Santos oświadczył, że pomoc amerykańska będzie miała „kluczowe znaczenie” dla szans na trwały pokój w jego kraju.

Wojna domowa między rebeliantami z FARC i wojskami rządowymi trwała od 1964 r. Ocenia się, że zginęło w niej ponad 220 tys. ludzi, a miliony musiały opuścić swoje domy. Podejmowane wielokrotnie próby zawarcia porozumienia pokojowego dotychczas kończyły się niepowodzeniem, ale obecnie rząd i rebelianci są bliscy ostatecznego sukcesu.

W latach 2000-2015 USA udzieliły Kolumbii pomocy w wysokości ocenianej na ok. 10 mld dolarów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl