fot. PAP/EPA

Nowe sankcje USA przeciw Iranowi

Stany Zjednoczone wprowadziły nowy pakiet „surowych” sankcji przeciw Iranowi. Decyzję tę ogłosił amerykański prezydent Donald Trump. Restrykcje finansowe obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chomejniego oraz jego współpracowników.

Nowe sankcje to odpowiedź na zestrzelenie w ubiegłym tygodniu drona USA przez Teheran. Jednak, jak wskazał politolog Łukasz Stach, konflikt na linii: obecna amerykańska administracja–Iran narasta od wycofania się USA z porozumienia dotyczącego broni nuklearnej. W to narastające napięcie w relacjach wpisują się też interesy innych państw m.in. Izraela – dodał.

– Obie strony bardzo usztywniły swoje stanowisko, a ostatnie wydarzenia związane z zestrzeleniem amerykańskiego drona tylko zaogniają ten konflikt. Z racjonalnego punktu widzenia militarne rozwiązanie w tym momencie nie jest na rękę żadnej ze stron. Iran jest bardzo dużym krajem, ludnym, posiadającym stosunkowo silną armię i jakakolwiek tam interwencja lądowa jest niemożliwa i nie do wygrania. Natomiast odwetowe uderzenie rakietowe lotnicze mogłoby osłabić potencjał Iranu, ale nie na tyle, aby to państwo zrezygnowało ze swoich mocarstwowych atomowych ambicji. Pamiętajmy także o tym, że Iran może liczyć na swoich sojuszników, takich jak Rosja czy Chiny, które sprzeciwiają się amerykańskiej polityce w stosunku do tego państwa – zaznaczył politolog.

Amerykański resort finansów poinformował o nałożeniu przez USA sankcji na ośmiu dowódców irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Szef resortu dodał, że nowy pakiet restrykcji zablokuje irańskie aktywa na kolejne miliardy dolarów. Kolejnymi sankcjami jeszcze w tym tygodniu zostanie objęty irański minister spraw zagranicznych.

Prezydent Donald Trump ostrzegł w poniedziałek, że sankcje przeciwko Iranowi mogą obowiązywać „latami”.

RIRM/TV Trwam News

drukuj