fot. PAP

Związkowcy kolejowi podtrzymują decyzję o strajku

Związkowcy kolejowi przeprowadzą w piątek w godz. 7-9 rano strajk ostrzegawczy. Powodem – jak mówią – są prowokacyjne działania władz spółek kolejowych, które pojawiły się w przerwie w mediacjach ws. ulg na kolei.

Jak powiedział Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych – pracodawca zamiast doprowadzać do zbliżenia stanowisk, wykorzystał czas do tego, by wśród pracowników rozpropagować ankiety. Pracownicy mieli w nich wyrażać zgodę na świadczenie, na warunkach pracodawcy.

– W dyspozycjach, które zostały wysłane do zakładów są wyraźnie wskazane zasady i kwoty świadczeń przejazdowych, które zostały ustalone przez pracodawców, a które są przedmiotem sporu zbiorowego. Jest to jawna prowokacja ze strony pracodawców w stosunku do istoty dialogu  społecznego. Nie chcieliśmy ogłaszać żadnego strajku ostrzegawczego. Próbowaliśmy ten proceder powstrzymać – bezskutecznie. Wobec powyższego we wtorek w godzinach popołudniowych byliśmy zmuszeni podjąć decyzję o strajku ostrzegawczym – powiedział Leszek Miętek.

Dziś ma się zebrać sztab Komitetu Strajkowego, który będzie omawiał zasady strajku, który ma objąć teren całego kraju. Leszek Miętek zapewnił, że kolejarze zrobią wszystko, aby ograniczyć negatywny wpływ strajku na podróżnych.

– My szanujemy podróżnych, jednakże nie możemy pozwolić na sytuację, w której robi się kpiny z kolejarzy i udaje się przed mediami, że wszystko jest załatwione, że związki zawodowe nie wiadomo czego chcą. My negocjowaliśmy ponad 20 godzin, dając dowód na to, że chcemy zawrzeć porozumienie. Niestety, również pomimo dzisiejszego spotkania u pana ministra potwierdzam, że jest utrzymana w mocy decyzja kolejowych związków zawodowych o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego w piątek między godz. 7–9 rano. Strajk odbędzie się na terenie całego kraju. Zrobimy wszystko, ażeby w miarę możliwości był on mało dokuczliwy dla naszych podróżnych. Niemniej należy się spodziewać utrudnień w ruchu pociągów – powiedział Leszek Miętek.

W piątek o godz. 9:00 odbędą się również dalsze rozmowy obu stron sporu. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia to nie wykluczony jest strajk generalny.

RIRM

drukuj