PAP/Mateusz Marek

Kolejny transport szczepionek przeciwko COVID-19 dotarł do Polski

Do Polski docierają kolejne szczepionki przeciwko COVID-19. Na razie ze szczepień może skorzystać tzw. grupa zero. To pracownicy szpitali i przychodni. W drugiej połowie stycznia rząd zapowiada szczepienia seniorów.

W całej Polsce od niedzieli (27 grudnia) trwają szczepienia przeciwko COVID-19.

– Po 300 dniach możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W sobotę do Agencji Rezerw Materiałowych trafiła pierwsza partia 10 tysięcy dawek szczepionki. Dzisiaj trafiło kolejne 300 tysięcy dawek.

– Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień – wskazał Mateusz Morawiecki.

Po Nowym Roku do Polski co tydzień będzie trafiać 300 tysięcy szczepionek. Będą one dostarczane drogą lotniczą.

– Następnie zostaną przejęte przez Agencję Rezerw Materiałowych, konfekcjonowane i przekazane za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznych do szpitali węzłowych. Przypomnijmy, że jest to 509 szpitali – zaznaczył Michał Dworczyk, minister, szef Kancelarii Premiera.

Na początek szczepienia obejmują wyłącznie tzw. grupę zero. To lekarze, pielęgniarki, pracownicy szpitali i przychodni.

– Chcemy, żeby „grupa zero” objęła swoim zakresem również inne zawody związane z leczeniem: chociażby farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ale też personel administracyjny, który pracuje w podmiotach leczniczych wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

W okresie szczepienia „grupy zero” szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy szpitale węzłowe.

– Po zakończeniu szczepień „grupy zero” rozpoczniemy szczepienia nie tylko w tych 509 szpitalach, ale łącznie będzie to ponad 9 tysięcy zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków – powiedział Michał Dworczyk.

W drugiej połowie stycznia rozpoczną się szczepienia grupy numer jeden, czyli seniorów oraz nauczycieli i przedstawicieli służb mundurowych. Zdania Polaków co do szczepienia się są podzielone. Wielu nieufnie podchodzi do szczepionki.

– Poczekam. Zobaczymy, jak wyjdą wszystkie uboczne efekty. Nie mówię, że nie trzeba się szczepić, ale na pewno nie będę niesprawdzoną szczepionkę testował na dzieciach i na sobie – powiedział pan Ireneusz.

– Plusów widzę więcej niż minusów, aczkolwiek widzę jedne i drugie. Plusy są takie, że nic lepszego nie wynaleziono i trzeba wykazać minimalne zaufanie do lekarzy – dodał pan Tomasz.

Rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID-19 towarzyszy szeroka kampania promocyjna w mediach. Dziś swoje stanowisko na temat szczepień przedstawi Konferencja Episkopatu Polski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl