Kolejny etap prac ekshumacyjnych w kwietniu

Pod koniec kwietnia w Białymstoku ruszy kolejny etap prac ekshumacyjnych na terenie ogrodu dawnego aresztu UB. Śledztwo dotyczy zabójstw osób osadzonych w areszcie UB przy ul. Kopernika, w tym członków organizacji niepodległościowych z lat 1939- 1956.

Prace ekshumacyjne mają się rozpocząć 28 kwietnia i potrwać do 6 czerwca. O kolejności wykonywanych prac – mówi prokurator Zbigniew Kulikowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Chodzi o wyburzanie tych budynków, które wcześniej tam będą. Następnie będzie pełna odkrywka archeologiczna i sprawdzenie ile w rzeczywistości zakopanych jest tam ludzkich szczątków kostnych. Te czynności są przygotowywane. W październiku 2013 roku ujawniliśmy nieliczne szczątki kostne. Osoby były mordowane. Jeżeli chodzi o czaszki, to były w nich wyraźne przestrzeliny – powiedział Zbigniew Kulikowski.

Badania IPN-u mają na celu odnalezienie szczątków nawet 200 ofiar zbrodni komunistycznych. Równocześnie z tymi pracami Instytut pobiera materiał genetyczny do badań DNA od członków rodzin Żołnierzy Niezłomnych m.in. z terenu dawnego województwa podlaskiego.

RIRM

drukuj