Kolejni ranni Ukraińcy w polskich szpitalach

W nocy z poniedziałku na wtorek na pokładzie wojskowego samolotu transportowego z Kijowa do Wrocławia przybyli kolejni poszkodowani w trakcie starć na kijowskim Majdanie – poinformował ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. 

Była to druga misja ewakuacji medycznej, jaką wykonali lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Tym razem na pokładzie wojskowego samolotu do Polski przewieziono kilkunastu mężczyzn, którzy ucierpieli w starciach w Kijowie.

W akcji wykorzystano przystosowany do tego samolot CASA C-295 oraz Zespół Ewakuacji Medycznej z podkrakowskich Balic. Wszyscy poszkodowani trafili do wrocławskiego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Przyjęcie pacjentów z Ukrainy to jedna z form pomocy, jakiej Polska udziela ofiarom zajść na kijowskim Majdanie i w innych miastach Ukrainy. W miarę potrzeb wojsko pozostaje w gotowości do wykonania kolejnych misji ewakuacji medycznej.

W ubiegłą sobotę dziewięć osób rannych w starciach na Ukrainie przewieziono wojskowym transportem na leczenie do Polski, gdzie hospitalizowanych zostało kilkadziesiąt poszkodowanych osób. Zostały one umieszczone w szpitalach MSW w Warszawie i Krakowie, a także w szpitalach w Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim i Przemyślu.

W szpitalach na terenie całej Polski leczonych jest obecnie – poza tymi, którzy przylecieli tej nocy – 36 obywateli Ukrainy rannych w zamieszkach, do jakich doszło w ich kraju.

MSW zadeklarowało, że może przyjąć do szpitali 350 osób, które ucierpiały w starciach. Gotowość do przyjęcia rannych z Ukrainy wyraziły także kliniki uniwersyteckie i szpitale podległe samorządom. W Przemyślu gotowość do wyjazdu na Ukrainę wyraziło kilkunastu lekarzy pochodzących z tego kraju; Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zdecydowało w piątek o wysłaniu do Kijowa zespołu ratowników medycznych. Bezpłatną pomoc dla Ukraińców rannych w starciach zaoferowały też szpitale prywatne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl