W Katowicach coraz niższe pensje

Płace pracowników katowickich jednostek samorządowych są coraz niższe. Część z nich jest zmuszona do korzystania z opieki społecznej.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz zaapelował niedawno do prezydenta Katowic Piotra Uszoka o podjęcie rozmów w celu rozwiązania problemu.  Związkowcy kilkakrotnie spotykali się w tej sprawie z prezydentem i reprezentantami władz miasta. Jak mówią,  za każdym razem słyszeli te same argumenty: „Miasto inwestuje w infrastrukturę i nie może sobie pozwolić na podwyżki […] i tak naprawdę należy część pracowników samorządowych zwolnić”.

Prezydent powinien przede wszystkim dbać o lepsze warunki życia dla ludzi – mówi – Mariusz Sumara, przew. Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „S” w katowickim samorządzie.

– Nie przekonuje mnie tłumaczenie, że nie ma pieniążków na podniesienie płac, czy wyrównanie zarobków osobom, które naprawdę żyją na granicy ubóstwa. Już nie mówię o pracownikach samorządowych, bo to dotyczy też osób, które są np. opiekunami w domach pomocy społecznej, pielęgniarek. Dla mnie to jest nieuzasadnione szafowanie pieniążkami na inwestycje, które mają jakiś wpływ na życie miasta. Tymczasem to my jesteśmy żywą tkanką tego miasta. Co z tego, że będzie nawet kilka tysięcy budynków pięknych, nowoczesnych w Katowicach, a nie będzie odpowiedniego stosunku do ludzi pracujących w tym mieście i służących na rzecz tego miasta.Tutaj dochodzi do mocnego zgrzytu – mówi Mariusz Sumara.

Pomimo, że Katowice to stolica województwa i jeden z najbogatszych samorządów, to w porównaniu z ościennymi miastami pracownicy jednostek magistratu mają jedne z najniższych zarobków w województwie. 1600, 1800 zł na rękę to norma – dodaje przew. Mariusz Sumara. Dlatego związkowcy zapowiadają, że nie ustąpią i będą walczyć o podwyżki.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl