fot. twitter.com/JanKasprzyk

Kolejni Polacy odznaczeni medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata uhonorowane zostały 23 osoby. Uroczystość wręczenia odznaczeń jest wyrazem hołdu dla Polaków ratujących z narażeniem własnego życia Żydów pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej.

Ceremonia wręczenia odznaczeń Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odbyła się w Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Odznaczenia wręczyła ambasador Izraela w Polsce.

Wręczenie medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady w Polsce, i nie tylko w Polsce. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych. Ludzie ci ratowali Żydów z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich – mówiła Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Uroczystość zorganizowana została we współpracy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ambasady Izraela w Polsce.

To dla nas ważne, aby pokazywać, jak Polska wspaniale zachowywała się w czasie II wojny światowej narażając swoje życie, udzielając pomocy Żydom – wskazał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– To jest właśnie taki moment, w którym odczuwa się dumę z tego, że należy się do narodu, który w czasie II wojny światowej zachował się tak jak trzeba, który okazał swoje człowieczeństwo, który nie licząc się z konsekwencjami pomagał współobywatelom, pomagał bliźnim – akcentował mininister Jan Józef Kasprzyk.

Wśród uhonorowanych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata byli m.in. Janina i Jakub Krajewscy. Małżeństwo ocaliło Surę Bursztyn, kilkunastoletnią żydowską dziewczynkę.

– Uciekła z Treblinki pod kulami, była ranna. Pół roku błądziła po polach. Nikt nie chciał jej przyjąć – mówił syn państwa Krajewskich, Tadeusz Krajewski.

– Moja mama się nią zaopiekowała – wspominał.

Uroczystość wręczenia medali była także sposobnością do odsłonięcia wystawy poświęconej mjr. Jerzemu Radwankowi, który ratował życie Żydom w Auschwitz, za co też otrzymał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

– Mój tato nawiązał ścisłą współpracę z Heleną, która wyłączała bezpieczniki. Tato przychodził ze swoją skrzynką elektryka i wymieniał te bezpieczniki, tak naprawdę przynosił wtedy leki i szczepionki. To wszystko oczywiście wiązało się z tym, że każdego dnia ryzykował życie – mówiła Renata Urbanek, córka mjr. Jerzego Radwanka.

W toruńskim sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II znajduje się Kaplica Pamięci, w której znajdują się nazwiska tych, którzy oddali swoje życie ratując Żydów. Świadectwa tych heroicznych postaw będzie można zobaczyć także w powstającym w Toruniu muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II.

Do tej pory Instytut Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem wyróżnił ponad 26,5 tys. bohaterów, w tym ponad 6 tys. 700 Polaków, którzy stanowią największą grupę wśród odznaczonych osób pochodzących z 51 krajów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl