Kolejne rozmowy ws. zasad funkcjonowania POZ

Dziś ma dojść do kolejnych rozmów w sprawie finansowania POZ w 2015 r. Tydzień temu Porozumienie Zielonogórskie i Kolegium Lekarzy Rodzinnych nie porozumiało się z resortem zdrowia. Obie organizacje podkreślają jednak wolę takiego porozumienia, także po stronie MZ.

Jak powiedział prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski, w trakcie poniedziałkowych rozmów ustalono, że do końca roku ma ukazać się rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych, w którym wymienione są badania, które wykonywać mają lekarze POZ.

W projekcie rozporządzenia ograniczono liczbę badań, które mają wykonywać lekarze POZ. Z listy usunięto m.in. USG węzłów chłonnych i szyi, krtani, przełyku, płuc, śródpiersia, jamy opłucnej i klatki piersiowej.

Uzgodniono ponadto, że pewnym zmianom będzie musiało ulec opublikowane już zarządzenie prezesa NFZ ws. zasad funkcjonowania POZ w 2015 r. Chodzi m.in o to, by pacjent, który w systemie eWUŚ widnieje jako nieuprawniony do świadczeń, nie był automatycznie traktowany jako nieubezpieczony i usuwany z list osób zapisanych do lekarza rodzinnego w placówkach POZ.

Krajewski poinformował, że zgodzono się także, iż w pierwszych miesiącach przyszłego roku powstaną standardy dotyczące medycznych wskazań do wystawienia pacjentowi karty szybkiej diagnostyki onkologicznej.

Porozumienia nie osiągnięto w zakresie finansowania POZ w 2015 r. Jak ocenił prezes PZ, rozwiązanie proponowane przez MZ, tj. ujednolicenie stawki kapitacyjnej (za jednego pacjenta) w przypadku wszystkich schorzeń, nie będzie działać na lekarzy motywująco w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dziś za tych pacjentów lekarze otrzymują potrójną stawkę.

Lekarze chcą także, by placówki POZ nie były zobligowane do podpisywania umów z NFZ na czas nieokreślony. W ich ocenie rozwiązanie takie powinno być fakultatywne.

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michał Sutkowski powiedział z kolei PAP, że poniedziałkowe rozmowy dotyczyły głównie różnych wariantów finansowania POZ, w tym także zakładającego pozostawienie wyższych stawek za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia.

Zaznaczył, że do poniedziałku 29 grudnia, na kiedy to zaplanowano kolejną turę negocjacji, wszystkie strony mają przeprowadzić kalkulacje finansowe dotyczące tych wariantów.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza ze strony resortu zdrowia.

W środę NFZ opublikował zarządzenie ws. POZ. Wcześniej odbyły się rozmowy z przedstawicielami Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i doszło do podpisania porozumienia między MZ a PPOZ co do warunków finansowania POZ w 2015 r.

W zarządzeniu prezesa NFZ zmniejszono m.in. zakres badań diagnostycznych do sprawozdawczości; ponadto wynegocjowano wskaźnik korygujący za pacjentów wieku 40-65 lat – będzie to 1,1. Utrzymano wskaźniki korygujące za pacjentów w różnych grupach wiekowych. Zarządzenie nie przewiduje natomiast dotychczasowych wskaźników korygujących za pacjentów z cukrzycą oraz chorobami układu krążenia.

Podstawowa stawka kapitacyjna ma od 1 stycznia wynosić 136,80 zł rocznie za pacjenta, od 1 lipca 140,04 zł (jeżeli lekarz POZ będzie wykonywał i sprawozdawał wybrane badania), a od 1 października – 144 zł (przy wykonywaniu odpowiedniej liczby badań diagnostycznych).

Zarządzenie redukuje liczbę wskaźników korygujących stawkę kapitacyjną do wskaźników przypisanych grupom wiekowym co zrównuje w zasadach finansowania świadczeń pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi.

Obecnie podstawowa stawka kapitacyjna – czyli kwota, jaką lekarze POZ otrzymują za jednego pacjenta pozostającego pod ich opieką (który jest do nich zapisany) – wynosi 96 zł rocznie. Wzrasta ona dwukrotnie w przypadku dzieci do 6 lat i osób powyżej 65 lat, w przypadku dzieci w wieku 7-19 lat podstawową stawkę mnoży się przez 1,2.

 Stawka wzrasta trzykrotnie w przypadku pacjentów z chorobami układu krążenia lub cukrzycą. Powiększa się ją również o 10 proc. (jako tzw. katarkowe) w przypadku przyjęcia co najmniej 25 proc. pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Resort zdrowia zaproponował zmianę finansowania POZ w związku z nowymi zadaniami jakie mają realizować lekarze rodzinni po wejściu w życie pakietu onkologicznego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl