Kolejne przypadki ASF

Kolejne przypadki afrykańskiego pomoru świń w Polsce. W tej sprawie powinien być pilnie zwołany rządowy zespól kryzysowy – mówi były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

14 listopada stwierdzono nowy przypadek ASF w województwie lubuskim. Wirusa wykryto w padłym dziku; kilka kilometrów dalej stwierdzono drugi przypadek. Resort rolnictwa zapewniał, że zostały wszczęte wszelkie procedury unijne i teren został ogrodzony, aby ograniczyć przemieszczanie się dzików. W poniedziałek Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie drugiego przypadku ASF u dzików w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim. Znaleziono 20 martwych dzików.

– Powinien być zwołany rządowy zespół kryzysowy, jak to było w 2016 roku. Dostaliśmy wtedy 16 zaleceń. Zespół jest pod przewodnictwem premiera. Sytuacja jest poważna, bo jeśli się nie podejmie działań, to latem, kiedy to najbardziej się rozwija, możemy mieć problem – mówi były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

I dodaje, że w tym zakresie ważna jest bioasekuracja, czyli działania, które ograniczą rozszerzanie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

– Na początku było tak, że rolnicy niedowierzali, że to potrzebne, ale potem różne szkolenia, spotkania doprowadziły do tego, że teraz ta bioasekuracja jest wykonywana – dodaje Krzysztof Jurgiel.

Prezydent Andrzej Duda w 2017 roku podpisał ustawę, której celem było zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. W ubiegłym roku Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która miała pomóc zwalczać afrykański pomór świń. Chodziło o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego.

– Takie sygnały się pojawiały, że te dziki są, a nie ma sanitarnego odstrzału. Dlaczego się to nie działo? Przecież są na to środki finansowe, żeby z  tym problemem można było sobie poradzić – zaznacza poseł Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym powiatowego lekarza weterynarii.

TV Trwam News

drukuj