Kolejna edycja Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie

Polacy mieszkający na Ukrainie otrzymali pomoc przed świętami Bożego Narodzenia. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zakończy dziś kilkudniową  wizytę w obwodzie Winnickim – regionie, który licznie zamieszkują nasi rodacy.

Sekretarz Stanu, który w kancelarii prezydenta odpowiada za sprawy polonijne odwiedził kilka rodzin. Uczestniczył też w spotkaniach wigilijnych. Minister Adam Kwiatkowski przekazał w imieniu pary prezydenckiej paczki z darami.

Przywieźliśmy zarówno pomoce dydaktyczne, zabawki dla najmłodszych dzieci, ale także w ramach tej akcji dostarczyliśmy pomoc materialną taką jak żywność, koce, ubrania dla tych wszystkich naszych rodaków, którzy po prostu również takiej pomocy potrzebują. Dzięki temu będą mogli cieszyć się świętami i będą mogli też po prostu przeżyć zimę, bo cześć z nich żyje w bardzo trudnych warunkach. Ta akcja jest tez elementem budowania tej wspólnoty wszystkich Polaków bez względu na to, gdzie oni mieszkają – mówił minister Adam Kwiatkowski.

Pomoc rodakom na Wschodzie jest możliwa dzięki wsparciu osób indywidualnych, organizacji działających na Zachodzie oraz polskich przedsiębiorców.

Dary są dystrybuowane w oparciu o polskie organizacje i parafie rzymskokatolickie. W tym roku trafiły one także m.in. do Polaków mieszkających w Mołdawii, Kazachstanie oraz Rumunii.

Sekretarz Stanu w KPRP w sobotę w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oddał hołd ofiarom masowych mordów dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w 1944 roku w okolicach Tarnopola. Minister złożył kwiaty w miejscach upamiętnienia tych zbrodni: Berezowicy Małej, Ihrowicy, Płotyczy i Szlachcińcach- Łozowej.

RIRM/prezydent.pl

drukuj