By Krzysztof Gabrylewsk…, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52788749

Kolejna awaria oczyszczalni ścieków „Czajka”

Do Wisły ponownie płyną warszawskie ścieki. We wtorek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zrzuciło do rzeki 91 milionów litrów ścieków komunalnych. Powodem ma być niewydolność nowego kolektora łączącego stolicę z oczyszczalnią ścieków „Czajka”.

29 sierpnia ubiegłego roku doszło do pierwszej awarii kolektorów pod Wisłą transportujących ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Rozpoczęto spust ścieków do rzeki, zatrzymany dopiero przez tymczasowy rurociąg zbudowany przez wojsko. Według Przemysława Dacy, prezesa Wód Polskich, oddany niedawno do użytku nowy rurociąg, jest niewydolny. We wtorek kanałami burzowymi do Wisły spuszczono 91 mln litrów ścieków komunalnych.

– Taki minimalny deszcz już spowodował to że od 14.50 te ścieki zostały już zrzucane. Potem w godzinach wieczornych czy nocnych to był bardzo intensywny zrzut – powiedział Przemysław Daca.

Jak zaznacza, Warszawa nie ma oddzielnej kanalizacji burzowej i ściekowej. Podczas ulew deszczówka miesza się ze ściekami bytowymi, przemysłowymi i szpitalnymi. Jeśli ta mieszanina nie trafi do oczyszczalni, to zrzucana jest do rzeki. MPWiK, podlegające prezydentowi stolicy, przekroczyło limit zrzutów.

– Kiedy mamy ekstremalne burze, deszcze, tak jak wtedy studzienki wybijały w tym roku, to wtedy może dokonać takiego zrzutu awaryjnego, ale tylko 10 razy w roku. W tej chwili wczorajszy zrzut to był bodajże 29 – wskazał prezes Wód Polskich.

Oskarżenia odrzuca Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

„Układ przesyłu ścieków do „Czajki” działa prawidłowo. Ze względu na intensywne opady deszczu, zgodnie z procedurą uruchamiane są przelewy burzowe. MPWiK ma na to pozwolenie Wód Polskich” – poinformowała rzecznik urzędu miasta Warszawa.

Renata Tomusiak, prezes MPWiK, potwierdza że jej przedsiębiorstwo przekroczyło dozwoloną liczbę 10 zrzutów, a wczorajszy spust wyniósł 91 mln litrów. Jednocześnie zapowiada złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych spółki wobec prezesa Wód Polskich.

– Nieprawdą jest że doszło do awarii wczoraj na układzie przesyłowym. Oczekujemy że pan prezes Przemysław Daca jednak powstrzyma się od dalszych zapędów, które są wobec nas opresyjne – powiedziała Renata Tomusiak.

MPWiK ogłosiło przetarg na budowę drugiego kolektora, który ruszy w połowie 2021 roku. Według mediów, eksperci już w 2018 rok alarmowali o postępującej degradacji kolektorów. Ekspertyza dotarła do ratusza, gdzie została utajniona.

– Mamy prawo zachowywać wiedzę na temat tej analizy dla naszych potrzeb. Te analizy otrzymały służby – wyjaśniła prezes MPWiK.

Eksperci oszacowali żywotność rurociągów na 15 lat. Tymczasem urzędnicy miasta i MPWiK utrzymywali, że trwałość materiału to minimum 50 lat. Jak mówi dr inż. Witold Adamowski, głównym problemem „Czajki” była jakość.

– Chodzi o jakość dostarczonych rur, terminu wykonania, sposobu połączeń i uwzględnienia pewnego wpływu oddziaływania środowiskowego – wskazał dr inż. Witold Adamowski.

Jak dodaje, problemów uniknięto by, rezygnując z rozbudowy oczyszczalni „Czajka” i budując drugą na lewym brzegu Wisły.

Prezydent Warszawy nie daje sobie rady z obowiązkami – zauważa warszawski radny PiS Piotr Mazurek. Rafał Trzaskowski ma duże aspiracje polityczne. Kandydował już w wyborach na prezydenta Polski. Teraz zarządza własnym ruchem politycznym.

– Pan prezydent Rafał Trzaskowski i jego ekipa udowadniają, że nie ma czegoś takiego jak granica nieudolności, zawodności. Myślę, że to jest kwestia zmian personalnych, żeby ten i inne problemy, które są w Warszawie rozwiązać – powiedział Piotr Mazurek.

Wskutek awarii od sierpnia ubiegłego roku do października tego roku do Wisły trafiło ponad 10 miliardów litrów ścieków.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl