„Koalicja 13 grudnia” staje murem za swoją skrajnie upolitycznioną prokurator. Polacy pytają o możliwy związek działań prokurator Ewy Wrzosek ze śmiercią Barbary Skrzypek
Premier Donald Tusk stanął w obronie skrajnie upolitycznionej prokurator Ewy Wrzosek. Szef rządu może w tej sprawie liczyć na wsparcie prorządowych mediów oraz nominatów Adama Bodnara w Prokuraturze Krajowej. W tle pozostaje nierozwiązana sprawa przyczyny śmierci Barbary Skrzypek, bliskiej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego.
Półtora tygodnia temu – w sprawie śledztwa dotyczącego tzw. dwóch wież – przesłuchiwana była Barbara Skrzypek. Bliska współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego umarła trzy dni po przesłuchaniu. Od tego czasu politycy PiS i część środowisk prawniczych krytykują prokurator Ewę Wrzosek, która przesłuchiwała kobietę. Dopiero po kilkunastu dniach głos w tej bulwersującej sprawie zabrał premier Donald Tusk, który zaczął bronić skrajnie upolitycznionej prokurator.
„Komentatorzy, którzy uważają, że walka w obronie niezależności prokuratury dyskwalifikuje panią Wrzosek jako >>politycznie zaangażowaną<<, imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców” – pisał Donald Tusk.
Szefowi rządu nie przeszkadza, że prokurator, która od kilku lat jest w otwartym konflikcie z PiS, prowadzi polityczną sprawę. Premiera bezgranicznie poparli politycy KO. Z kolei europoseł Andrzej Halicki wręcz komplementował prokurator Ewę Wrzosek.
– Ona jest konsekwentna i jest świetnym fachowcem – próbował przekonywać europoseł Andrzej Halicki.
Koalicjanci premiera od początku dystansują się od sprawy. Nie są przekonani, aby śledztwo w politycznej sprawie powierzać tak upolitycznionej prokurator. Uzasadnione wątpliwości co do sposobu przesłuchania Barbary Skrzypek przez Ewę Wrzosek wyraził m.in. marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.
– Powinna wyjaśnić, jaki był powód tego, że nie pozwoliła wejść pełnomocnikowi. Czego się pani Barbara obawiała? Jaki był powód tego, że w tak sensytywnej sprawie nie było rejestracji przesłuchania? – podkreślił Szymon Hołownia.
Ponad tygodniowe milczenie premier mógł wykorzystać do sondowania koalicjantów, badania nastrojów społecznych i dopiero wtedy zdecydował się na publiczne wsparcie dla prokurator E. Wrzosek – analizował dr Andrzej Skiba, politolog.
– Wydał rozkaz – ani kroku wstecz! Doszedł do wniosku, że należy jasno się określić, iż to nie miejsce na kluczenie, tylko czas na zdecydowane deklaracje – wskazał dr Andrzej Skiba.
Nawet były prezes Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzej Zoll, uważany przez liberalno-lewicową stronę za autorytet prawny, ocenił powierzenie śledztwa Ewie Wrzosek za błąd. Jednak ta opinia nie przekonała jej przełożonego – Dariusza Korneluka nielegalnie pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego.
– To jest też mój niekwestionowany autorytet, ale z całym szacunkiem, pan profesor Zoll również nie podał żadnego mocnego argumentu do wyłączenia pani prokurator od tej sprawy – oznajmił Dariusz Korneluk na antenie TVN24.
Media wspierające rząd „Koalicji 13 grudnia” także wzięły upolitycznioną prokurator w obronę. Na antenie Rada Zet porównano śmierć Barbary Skrzypek z samobójstwem polityk SLD, Barbary Blidy, którą chciało zatrzymać ABW.
– Macie pretensje o proceduralne błędy organów ścigania ws. śmierci Barbary Skrzypek, a nie widzieliście takich błędów u Święczkowskiego proceduralnych ws. akcji ABW w domu Blidy? – pytał Andrzej Stankiewicz.
W przypadku Barbary Blidy błędem funkcjonariuszki było pozostawienie jej samej w łazience – wtedy to kobieta targnęła się na własne życie. W przypadku Barbary Skrzypek prokuratura zakładała wywarcie presji na świadka, dlatego nie zgodzono się na obecność pełnomocnika.
Gdy prok. Ewa Wrzosek została nominowana i szybko odsunięta z funkcji szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów przez Zbigniewa Ziobrę, zaangażowała się w walkę polityczną. Prokurator uczestniczyła w marszu Donalda Tuska 4 czerwca przed wyborami do Sejmu i udostępniała na swoich mediach społecznościowych wulgarne hasło: 8 gwiazdek. Po zmianie władzy nawoływała rząd do rozliczeń niemających oparcia w prawie.
– To nie jest ten czas, aby ściśle, w sposób pozytywistyczny trzymać się litery prawa – przekonywała prok. Ewa Wrzosek w kwietniu ubiegłego roku.
Po śmierci Barbary Skrzypek, Ewa Wrzosek poprosiła o osobistą ochronę. Rządzący nie chcą ujawnić, czy ją uzyskała.
– Wszystko odbywa się między prokuraturą, policją a samą zaineresowaną. Pani Wrzosek jest pod opieką służb państwowych – podsumował Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych.
Uroczystości pogrzebowe Barbary Skrzypek odbyły się w sobotę w małopolskich Gorlicach. Okoliczności zgonu kobiety bada Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Śledczy ustalili, że przyczyną śmierci był zawał. Przesłuchano lekarza stwierdzającego zgon oraz męża i syna urzędniczki. Od kilku dni prokuratura nie powiadamia mediów o jakichkolwiek postępach w śledztwie.
TV Trwam News