KEP przedstawi stanowisko ws. klauzuli sumienia

W południe, w siedzibie KEP w Warszawie zostanie zaprezentowane „Stanowisko zespołu ekspertów KEP ds. bioetycznych ws. klauzuli sumienia”. Jest to odpowiedź na stanowisko Komitetu Bioetycznego Polskiej Akademii Nauk z 12 listopada ub. r.

Zespół KEP przypomina, że klauzula sumienia to prawo człowieka do kierowania się sumieniem w wyborach moralnych, nie tylko w życiu prywatnym, ale także społecznym i zawodowym.

– Dzisiaj klauzula sumienia we wszystkich cywilizowanych krajach i prawodawstwach jest czymś normalnym. Wynika z prawa wolności sumienia, godności człowieka i wolności wyznania. W państwach dyktatorskich ludzie, także chrześcijanie, szli do więzienia za klauzulę sumienia. Wyjaśnijmy, że chodzi o prawo wynikające z praw przyrodzonych, fundamentalnych do nieczynienia tego albo niezgody na czyny, które narzuca prawodawstwo państwowe, a niezgodne z moim wewnętrznym przekonaniem, z moim wewnętrznym prawem moralnym – mówił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Moralistów, kierownik Katedry Antropologii i Bioetyki UKSW.

Natomiast Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN stwierdza, że „klauzula sumienia nie może być używana jako instrument narzucania innym, a w szczególności pacjentowi, przez przedstawiciela zawodu medycznego swoich przekonań moralnych”.

To próba ograniczania wolności sumienia przedstawicieli zawodów medycznych – podkreślił ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

– W stanowisku Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN jakby chciało się przeformułować podstawową kategorię związaną z godnością człowieka i jego wolnością sumienia. (…) Przecież od sumienia powinny się zaczynać godności uszanowania sumienia – zaznaczył ks. prof. Ireneusz Mroczkowski.

Możliwe, że jeszcze przed wakacjami Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych opublikuje także dokument nt. transplantologii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl