KE postuluje zniesienie wiz dla obywateli Turcji

Komisja Europejska proponuje, by Unia Europejska zniosła wizy dla obywateli Turcji. Warunkiem jest spełnienie przez ten kraj do końca czerwca zaległych kryteriów liberalizacji wizowej.

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans powiedział, że Turcja dokonała imponujących postępów w przeprowadzaniu reform, które są warunkiem zniesienia wiz.

Według Timmermansa Ankara musi jeszcze spełnić 5 z 72 kryteriów. Dotyczą one m.in. walki z korupcją i zmiany przepisów dotyczących walki z terroryzmem. Przyspieszenie liberalizacji wizowej było jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.

Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk z sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej podkreśla, że znosząc wizy dla Turcji, nie możemy zapominać o naszym bezpieczeństwie.

– To jest kierunek, o którym można rozmawiać pod warunkiem zabezpieczenia, że ten ruch nagle się nie nasili i do Unii Europejskiej, w tym do Polski, nie będą przyjeżdżały osoby, których nie życzylibyśmy sobie na naszym terytorium ze względu na to, że mogłyby one np. stanowić zagrożenie terrorystyczne. To jest dzisiaj wielkie wyzwanie i nie można tego nie brać pod uwagę zarówno w Polsce, jak i w Unii. Z drugiej strony KE mówi o jakichś propozycjach, dotyczących kontynuowania tego nieszczęsnego mechanizmu relokacji, włącznie z zupełnie dla mnie nieakceptowalnymi propozycjami tzw. wykupywania uchodźców – mówi poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.

W myśl propozycji KE kraje będą mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian będą musiały zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą.

Pieniądze trafią do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl