fot. sxc.hu

Unijni ministrowie przyjmą oświadczenie o nielegalnej aneksji Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjmą dziś wspólne oświadczenie o nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję, do której doszło rok temu. Posiedzenie unijnych szefów dyplomacji w tej sprawie odbywa się w Brukseli.

Minister Grzegorz Schetyna w rozmowie z jednym z dzienników przyznał, że nie jest zwolennikiem tezy, że Rosja ma systematyczny plan konsekwentnie realizowany od lat czy dziesięcioleci. Dodał, że Rosja ewoluuje. Stwierdził, że inna niż obecnie wizja polityki wyłaniała się w przemówieniach Władimira Putina w 2009-2010 r.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej komisji spraw zagranicznych mówi, że poprzez wypowiedź szef polskiej dyplomacji broni dotychczasowej polityki rządu wobec Rosji, która od lat odbudowuje swoją imperialną strefę wpływów.

– Nie tak dawno minister Sikorski mówił, że należy Rosję wprowadzić do NATO, a Tusk mówił w żartach czy też poważnie, że Putin to człowiek Polski i Rosji. Dzisiaj minister Schetyna, gdyby twierdził inaczej to znaczyłoby, że publicznie kontestowałby dotychczasowy dorobek Tuska i Sikorskiego. Dzisiaj Europa jednoznacznie ocenia świat, to, co dzieje się w Rosji. Natomiast oczywiście jest też tak, że są różnego rodzaju interesy gospodarcze, polityczne, dlatego też tak ważna jest w tej chwili pewna obecna solidarność tego świata zachodniego wobec Rosji i w kontekście potencjalnego przedłużenia sankcji na Rosję. Inną sprawą jest kwestia wspierania, stanowczego decydowania Ukrainy – zaznacza poseł Arkadiusz Mularczyk.

Poseł dodał, że to powinny być zadania całego świata zachodniego. Wydawanie wspólnych oświadczeń np. wobec aneksji Krymu to tylko jeden mały element polityki wobec konfliktu na Ukrainie.

Dziś mija pierwsza rocznica referendum na Krymie: blisko 97 proc. głosujących opowiedziało się za wejściem półwyspu w skład Rosji. Kijów i Zachód uznały plebiscyt za niezgodny z prawem międzynarodowym. 18 marca prezydent Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej.

RIRM

drukuj