KE odblokuje wypłaty funduszy Unii Europejskiej?

Ministrowie rozwoju regionalnego i transportu spotkali się z komisarzem Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej. Tematem rozmów były unijne pieniądze przeznaczone na rozwój transportu w Polsce.  

W ostatnich dniach, Komisja Europejska zamroziła wypłaty pieniędzy z funduszy unijnych dla Polski przeznaczonych na drogi. Po spotkaniu minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała, że na przełomie lutego i marca możliwe jest odblokowanie pieniędzy.

Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn czeka z kolei na wyjaśnienia w sprawie nieprawidłowości dotyczących projektów drogowych w Polsce. Stwierdził, że dopiero wtedy może zapaść decyzja o odblokowaniu zamrożonych środków.

Dr Marian Szołucha, ekonomista zwraca uwagę na spóźnioną reakcję rządu Donalda Tuska, zwłaszcza że podobne sytuacje miały miejsce już wcześniej.

– To nie był pierwszy przypadek i dziwić może, że zareagowano tak późno  i tylko w taki sposób. Już kilka miesięcy temu – w lutym Komisja Europejska dała do zrozumienia, że nie będzie tolerować tego rodzaju praktyk. Zawieszono wtedy wypłatę z innego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Stąd centralne instytucje Unii Europejskiej dały czytelny sygnał, jak będą reagować  – podkreślał dr Marian Szołucha.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro ocenił, że cała sprawa pogarsza pozycję negocjacyjną Polski przed przyszłotygodniowym szczytem UE, który poświęcony ma być nowemu wieloletniemu budżetowi Unii. Jednocześnie zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra transportu.

– W poniedziałek przedstawimy wniosek o wotum nieufności wobec pana ministra infrastruktury, który odpowiada za wielką kompromitację Polski na arenie międzynarodowej – na forum europejskim w Brukseli. Nie tylko w związku z niewydolnym i nieprofesjonalnie nieuczciwym sposobem wydawania środków na budowę dróg i autostrad. Również za wielką klapę związaną z infrastrukturą na kolei. Nie mówiąc już o tym, co jest tylko takim dodatkiem do oceny pana ministra infrastruktury i transportu m.in.  sprawa fotoradarów – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl