KE krytykuje polski rząd

Komisja Europejska krytykuje polski rząd za wypłacenie pomocy dla polskich linii lotniczych LOT. Rząd PO-PSL nie dopełnił obowiązków wynikających z prawa wspólnotowego.

Chodzi o zapisaną w unijnym prawie tzw. klauzulę standstill, która zakazuje krajowi członkowskiemu wypłacania zgłoszonej wcześniej pomocy publicznej, zanim nie zatwierdzi jej Komisja Europejska.

Komisja dalej będzie badała sprawę, ale nie jest już związana z żadnym terminem rozpatrzenia wniosku o zatwierdzenie pomocy.

To kolejny przykład niekompetencji rządu – mówi poseł Adam Abramowicz.  Członek Sejmowej Komisji zwraca uwagę, że w te niekompetencje wpisuje się także wcześniejsza likwidacja stoczni.

– Skutki tej zabawy będą ponosili pracownicy. Możemy utracić polskiego przewoźnika. To jest kolejny pokaz braku umiejętności i niekompetencji rządu i jego przedstawicieli. To przecież Platforma Obywatelska mianuje ludzi do zarządzania – powiedział poseł Adam Abramowicz.

18 grudnia ubiegłego roku Komisja Europejska informowała, że otrzymała z Warszawy wniosek dotyczący udzielenia przez polski rząd pomocy publicznej dla PLL LOT. Tymczasem 20 grudnia, już po przesłaniu wniosku do Komisji Europejskiej, Skarb Państwa przekazał firmie LOT 400 mln zł pożyczki na ratowanie spółki.

RIRM

drukuj