PO rozważa złożenie projektu dot. związków pozamałżeńskich

Część polityków z PO rozważa złożenie projektu ws. tzw. „związków pozamałżeńskich”. Deklarują, że gotowi są na zagwarantowanie takim parom m.in. prawa do dziedziczenia i informacji medycznej.

Poseł PO Jacek Żalek poinformował, że prowadzi konsultacje prawne i polityczne w tej sprawie.

To szukanie tematów zastępczych w trudnej sytuacji gospodarczej naszego kraju. Takie pomysły na mocy przepisów konstytucyjnych nie mają żadnych szans na uchwalenie w Parlamencie – mówi poseł Adam Rogacki.

– Tego typu pomysły na mocy dzisiejszych zapisów konstytucyjnych – chociażby art. 18 – nie mają żadnych szans na uchwalenie w Parlamencie. Ewidentnym przejawem tego, było chociażby głosowanie w ubiegły piątek. Dziwne wydaje się to, iż te rozwiązania zostały odrzucone już w pierwszym czytaniu. Niezależnie od tego czy był to projekt SLD, Ruchu Palikota czy PO, trudno dzisiaj znaleźć uzasadnienie by tego typu przepisy przepychać kolanem przez Sejm. Ten pomysł wydaje mi się niedorzeczny – powiedział poseł Adam Rogacki.

Tymczasem Ruch Palikota złożył wczoraj uzupełniony projekt ustawy o tzw. „związkach partnerskich”. W nowej wersji projektu – jak tłumaczono – uwzględniono m.in. uwagi Sądu Najwyższego. Ruch Palikota informuje, że wprowadził m.in. instytucję świadków, doprecyzował pojęcie partnera i partnerki, uwzględnił kwestie wynikające ze zobowiązań międzynarodowych, na które wskazywał Sąd Najwyższy.

To jednak wymyślanie na siłę problemów, które w Polsce nie istnieją – akcentuje poseł Adam Rogacki. Dodaje, że nie ma konieczności by wyjątkowo traktować tzw. „związki partnerskie”.

– Jeżeli dzisiaj ma ktoś ochotę zapisać komuś jakiś majątek – czyli jednym z postulatów jest tutaj m.in. kwestia możliwości dziedziczenia – to przepisy prawa nie stoją ku temu na przeszkodzie. Nie ma konieczności jakiegokolwiek w sposób szczególny traktowania tzw. „związków partnerskich”. Na mocy obowiązujących przepisów, taki majątek spokojnie, bez konieczności jakichś szczególnych zapisów może być przekazany. Sądzę, że tak naprawdę jest to furtka do tego, by doprowadzić do rozwiązań, które są w tych krajach, które zezwoliły na tzw. „związki partnerskie”. W jakiejś niedalekiej przyszłości doprowadzić również do adopcji dzieci przez związki homoseksualne. Z naszej strony zgody na tego typu rozwiązania na pewno nie będzie – powiedział poseł Adam Rogacki.

RIRM

drukuj