KE chce rozpocząć negocjacje akcesyjne z Macedonią i Albanią

Komisja Europejska zaproponowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią i Albanią. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przekonywała, że państwa aspirujące do członkostwa w Unii Europejskiej osiągnęły postępy w reformach.

Na konferencji w Strasburgu szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreśliła, że rozszerzanie Unii Europejskiej to inwestycja dla Europy.

– Polityka rozszerzenia UE jest dla nas inwestycją. Przede wszystkim inwestycje w pokój, bezpieczeństwo, dobrobyt i stabilność dla Europy – powiedziała Federica Mogherini.

Otwarcie negocjacji w sprawie akcesji poparł także Johannes Hahn, europejski komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych.

https://twitter.com/JHahnEU/status/986300800149458944

– Otwarcie negocjacji akcesyjnych jest dużym krokiem naprzód i powinno być silną motywacją do kontynuowania i wzmocnienia procesu reform, w interesie ich obywateli! – napisał na Twitterze.

Podczas konferencji w Strasburgu Federica Mogherini zaznaczyła, że rozpoczęcie negocjacji z Macedonią i Albanią jest „krokiem naprzód” dla całego regionu Bałkanów Zachodnich. Podkreślała, że celem Komisji jest przede wszystkim zapewnienie praktycznych korzyści dla ludzi w regionie.

– Naszym celem jest udana polityka rozszerzenia. Zapewnia większe możliwości gospodarcze i handlowe dla wzajemnej korzyści UE i krajów aspirujących do przystąpienia – zaznaczyła Federica Mogherini.

Macedonia osiągnęła postęp w przyjęciu reformy administracji publicznej i programu reformy zarządzania finansami publicznymi. Komisja Europejska poinformowała, że w Macedonii i Albanii poprawiła się także skuteczność w walce z korupcją i przestępczością, jednak nadal stanowi ona poważny problem. Komisja wskazała też, że w sprawie akcesji obu krajów potrzebne są „dodatkowe wysiłki”, aby lepiej włączyć społeczeństwa w dialog polityczny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl