fot. https://krakow.ipn.gov.pl

Katowice: Kolejni opozycjoniści z czasów PRL odebrali Krzyże Wolności i Solidarności

Kilkudziesięciu kolejnych opozycjonistów z czasów PRL odebrało w piątek w Katowicach Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia, które w imieniu prezydenta wręczył im wiceprezes IPN, są przyznawane za działania na rzecz niepodległości, suwerenności i respektowania praw człowieka.

Krzyże Wolności i Solidarności są przyznawane od 2011 r. Tym razem, podczas uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uhonorowano 34 działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989, pięciu z nich pośmiertnie. Za walkę na rzecz wolności i demokracji, sprzeciwianie się ówczesnym władzom, działalność związkową, udział w protestach czy kolportaż ulotek byli oni poddawani rozmaitym represjom: aresztowaniom, internowaniom czy inwigilacji. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Jednym z odznaczonych jest Stanisław Trybuś, jeden z przywódców strajku w kopalni Piast w Bieruniu, gdzie w grudniu 1981 r. ponad tysiąc górników przez dwa tygodnie protestowało pod ziemią przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Był to najdłuższy tego typu protest w powojennej historii górnictwa – był on odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego, zmilitaryzowanie kopalni oraz zawieszenie działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń.

Po zakończeniu strajku Stanisław Trybuś ukrywał się przed organami ścigania PRL. W tym czasie był poszukiwany listem gończym wydanym przez Wojskową Prokuraturę Garnizonową w Gliwicach.

„W konsekwencji był pozbawiony możliwości kontynuowania wykonywania pracy przez okres ponad 12 miesięcy. Po zawieszeniu stanu wojennego, ujawnił się przed organami MO i w dniu 12 stycznia 1983 r. został zatrzymany i doprowadzony do WPG w Gliwicach” – podał IPN. 31 stycznia 1983 r. postępowanie wobec Stanisława Trybusia zostało umorzone.

Krzyże Wolności i Solidarności po raz pierwszy przyznano w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl