Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Łodzi chce wprowadzić zniżki dla łodzian

Wprowadzenie karty łodzianina, uprawniającej m.in. do 15 proc. zniżki w miejskich instytucjach, proponuje kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Łodzi Waldemar Buda. Jak podał, mogłyby z niej korzystać osoby rozliczające w Łodzi swoje podatki.

„Z kartą łodzianina wiązałoby się szereg przywilejów i uprawnień. Najważniejszy z nich to możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Chcielibyśmy też, by stała się przepustką do załatwiania jak największej liczby spraw w Łodzi – by zastąpiła kartę biblioteczną, umożliwiała korzystanie z parkometrów i uprawniała do ulg i przywilejów związanych z działalnością publicznych jednostek – muzeów, kąpielisk, lodowisk itp. Karta uprawniałaby do 15 proc. zniżki w tych instytucjach” – podkreślił Waldemar Buda na konferencji prasowej w poniedziałek.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zapowiedział, że zachowane zostałyby dotychczasowe ulgi związane z posiadaniem Migawki, będącej okresowym biletem miejskiej komunikacji w Łodzi. Do uczestniczenia w programie i oferowania 15 proc. zniżki na różne usługi dla posiadaczy karty łodzianina chce zachęcać także prywatnych partnerów.

„Podstawowym kryterium otrzymania karty będzie osiąganie dochodu i rozliczanie się z podatku w Łodzi. Mieszkający w Łodzi emeryci, renciści, osoby bezrobotne, studenci, uczniowie i dzieci do lat 7 również będą mogły korzystać z karty łodzianina” – zaznaczył poseł Buda.

Jak podał, średni miesięczny dochód mieszkańca Łodzi w 2017 roku wyniósł 4010 zł. Według wyliczeń Budy, kwota ta daje 3456 zł podatku rocznie, z czego prawie 49 proc. jest przekazywane na rzecz samorządu, w którym się rozliczamy.

„Od statystycznego łodzianina otrzymujemy zatem rocznie 1730 zł. Bardzo nam zależy na zachęceniu do płacenia podatków w Łodzi osób, które w tym mieście, mieszkają, ale rozliczają swój PIT gdzie indziej. Karta łodzianina będzie dla nich zachętą. Myślę, że natychmiast po jej wprowadzeniu zamelduje się w Łodzi kilkanaście tysięcy osób – takie są doświadczenia z innych miast” – dodał poseł PiS.

Zgodnie z przedstawionym projektem, karta łodzianina miałaby być wydawana bezpłatnie na okres 3 lat; związana z dokumentem oferta zniżek i przywilejów miałaby być stopniowo rozbudowywana.

Poseł PiS wyjaśnił, że jako kandydat na prezydenta Łodzi chce proponować wprowadzanie „odważnych projektów, które zahamują negatywne tendencje i zjawiska występujące w mieście”. Kilka tygodni temu ogłosił propozycję uruchomienia w Łodzi bezpłatnej komunikacji miejskiej. Według Waldemara Budy, pod tym projektem podpisało się już kilka tysięcy łodzian.

Poseł PiS Waldemar Buda w jesiennych wyborach samorządowych będzie walczył o fotel prezydenta m.in. z rządzącą obecnie Łodzią Hanną Zdanowską (PO).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl