fot. https://pixabay.com/

Min. W. Buda: Limit cen prądu mobilizuje do oszczędzania

Limit cen prądu dla gospodarstw domowych, który został ustalony na 2 tys. kWh, mobilizuje nas do tego, żeby oszczędzać – mówił minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda. Zgodnie z ustawą przyjętą w ostatnich dniach przez Sejm odbiorcy indywidualni nie zapłacą w przyszłym roku za prąd więcej niż obecnie, jeśli zmieszczą się w limicie zużycia.

Limit ustalono na poziomie dwóch megawatogodzin dla większości gospodarstw domowych. Większe limity rząd ustanowił dla rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych i rolników. Ci, którzy przekroczą limity, nie zapłacą jednak dużo więcej.

– Pokazaliśmy stawkę na poziomie 693 zł. Pan premier ogłosił tę informację, co jest akceptowalne. To nie jest tak, że do dwóch tys. kWh stara cena, a później razy pięć. Później lekko więcej, ale też bez przesady. To jest limit, który nas mobilizuje do tego, żeby oszczędzać, ale to nie jest tak, że wszyscy muszą się zmieścić poniżej dwóch tysięcy – mówił na antenie Polskiego Radia szef resortu rozwoju i technologii, Waldemar Buda, zapytany o limit cen prądu dla gospodarstw domowych.

Minister dodał, że dwa tys. kWh dla gospodarstw domowych kosztuje 11 mld złotych.

– Każde 300, 400 kosztuje kolejne miliardy. W związku z tym wydawało nam się, że jeżeli podwyżka powyżej dwa tys. będzie o 30 proc., to jesteśmy w stanie to udźwignąć, bo cały rachunek będzie, przy np. trzech tysiącach, nie większy niż 10-15 procent – wskazał Waldemar Buda.

Minister zwrócił uwagę, że wyznacznikiem uprawniającym do skorzystania z limitu jest licznik. Dodał jednocześnie, że „nawet jeśli ktoś wydzieli sobie licznik i uzna, że ma osobne gospodarstwo, naraża się na kłopoty”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl