W. Buda: Jesteśmy w stanie pójść na kompromis z UE

Robimy mały krok w tył i przywracamy kilkunastu sędziów – powiedział poseł PiS-u Waldemar Buda. W rozmowie z reporterem Redakcji Informacyjnej Radia Maryja polityk odniósł się w ten sposób do projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie rozpoczęło się dziś jej procedowanie.

Projekt daje podstawę do powrotu do SN tych sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku. Ci, którzy chcieliby pozostać w stanie spoczynku, też mają taką możliwość.

Członek sejmowej komisji sprawiedliwości poseł Waldemar Buda zaznaczył, że projekt ma stanowić kompromis z Unią Europejską.

– Słyszeliśmy ciągłe uwagi instytucji europejskich i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie wcześniejszej ustawy o Sądzie Najwyższym. Robimy zatem mały krok w tył i przywracamy kilkunastu sędziów do pracy. Jest to dla nas marginalny problem, ale jeśli dla UE jest to ogromny problem, to jesteśmy w stanie pójść tutaj na kompromis – podkreślił poseł Waldemar Buda.

W październiku unijny Trybunał Sprawiedliwości zdecydował wstępnie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o SN dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w stan spoczynku.

TSUE chciał też między innymi, by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania.

RIRM

drukuj