fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. rozwoju ustanowiło tymczasowego zarządcę na majątku rosyjskiego oligarchy W. Kantora w Grupie Azoty

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ustanowiło tymczasowego zarządcę przymusowego na majątku rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora w Grupie Azoty. Szef resortu rozwoju, Waldemar Buda, poinformował, że decyzje podjął po konsultacjach z Centralnych Biurem Antykorupcyjnym i wicepremierem Jackiem Sasinem, ministrem aktywów państwowych.

Wiaczesław Mosze Kantor to jeden z najbogatszych Rosjan. Do spółek z rosyjskim kapitałem należy około 20 procent udziałów w grupie nawozowej. [czytaj więcej]

Minister rozwoju, Waldemar Buda, powiedział, że podmioty nie mogą wykonywać praw z akcji. Docelowo zostaną ich pozbawione.

– To niezwykła i przełomowa decyzja. Dzisiaj traci sterowność nad akcjami. To mniej więcej ok. 20 proc. w Grupie Azoty. Docelowo w przeciągu kilku i kilkunastu miesięcy całkowicie pozbawimy go tych akcji. Odszkodowanie, które będzie zamrożone, nie trafi zupełnie w ręce rosyjskiego kapitału i tych spółek, za którymi kryje się Wiaczesław Kantor – zaznaczył Waldemar Buda.

Szef resortu rozwoju powiedział, że jest to też bardzo dobra decyzja dla Azotów. Posiadanie akcjonariusza z rosyjskim kapitałem powodowało ograniczenie wiarygodności.

Sam Wiaczesław Kantor podjął w 2012 roku próbę wrogiego przejęcia Grupy Azoty. To trzecia decyzja władz Polski w zakresie wprowadzenia zarządcy przymusowego na kapitale rosyjskim.

Minister rozwoju przypomniał, że trwa sprzedaż majątku firmy Novatek. Rosyjski udziałowiec został wyeliminowany w spółce EuropolGaz. Jest to możliwe dzięki ustawie o zarządcy przymusowym. Polska jako pierwsza w Europie zastosowała taki mechanizm. Inne kraje zamroziły jedynie rosyjskie majątki.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl