fot. flickr.com

Wielka inwestycja Grupy Azoty

Szykuje się wielka inwestycja Grupy Azoty. Zakłady „Police” wydadzą blisko 1 mld 700 mln zł na najnowocześniejszą i największą w Europie instalację do produkcji propylenu. Inwestycja – zgodnie z komunikatem spółki – ma być gotowa do 2019 r.

Grupa Azoty Police ma produkować rocznie 400 tys. ton propylenu. Według jej szacunków, ok. 60% produkcji w większości będzie przeznaczone na eksport, a pozostały wolumen będzie sprzedawany m.in. do zakładów w Kędzierzynie. Grupa zakłada, że jej przychody w ciągu czterech lat wzrosną o ok. 2 mld zł, a zyski o setki milionów złotych.

Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówi, że to dobry krok. Poseł ma nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany w zakładanym terminie.

– To, że w Polsce powstaje nowoczesna fabryka chemiczna, to bardzo optymistyczne. W rozgardiaszu, który panuje w naszym państwie i w sytuacji, kiedy wiele rzeczy jest zaniechanych, zaniedbanych i opóźnionych (chociażby budowa gazoportu w Świnoujściu, gdzie nie wiadomo, kiedy nastąpi koniec tej inwestycji) Grupa Azoty – nasza polska chemia – zaczyna się rozwijać. To dobry znak. Szkoda, że dopiero teraz, a nie 5 lat temu, kiedy była na to szansa. 5 lat straconych, ale dobrze, że fabryka powstanie – podkreślił Piotr Naimski.

Propylen używany jest m.in. do produkcji rozpuszczalników i zderzaków samochodowych. Dzięki dużej inwestycji Grupy Azoty Polska może stać się kluczowym producentem tego półproduktu chemicznego.

RIRM

drukuj