fot. PAP/Radek Pietruszka

Kampania „Misja: Wolna Polska”

Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, zainaugurował kampanię edukacyjną pod tytułem „Misja: Wolna Polska”. Kampania towarzyszy projektowi sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów RP na uchodźstwie pochowanych w Wielkiej Brytanii.

Minister zapowiedział, że w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostaną utworzone Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie, gdzie będą pochowani nasi prezydenci, a także będzie tam specjalna Izba Pamięci. [czytaj więcej]

– W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie specjalne Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. Będą tam prawdziwe bądź symboliczne groby naszych prezydentów. Powstanie także Izba Pamięci, bo dotychczas, pomimo że od przekazania insygniów minęło już prawie 22 lata, to Polska nie doczekała się takiego miejsca. Nie było miejsca, gdzie można było oddać hołd prezydentom na uchodźstwie i również zapoznać się z historią całej idei naszych legalnych rządów przez okres komunizmu – mówił Jan Dziedziczak.

Minister poinformował, że obecnie z Londynu sprowadzane są prochy prezydentów Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, które będą umieszczone w Mauzoleum. Trafi tam też prezydent Ryszard Kaczorowski, który już jest pochowany w Świątyni Opatrzności Bożej.

W powstającym Mauzoleum będą symboliczne groby prezydentów Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.

 RIRM

drukuj