Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Józef Piłsudski patronem dworca Kraków Główny

Dworzec Kraków Główny ma nowego patrona. Jest nim marszałek Józef Piłsudski. Z okazji nadania imienia na dworcu odsłonięto pamiątkowy mural z wizerunkiem marszałka.

Dworzec Kraków Główny im. Józefa Piłsudskiego to nowa nazwa jednego z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce.

– Wielu wspaniałych ludzi staje się patronami ulic, placów i instytucji. Marszałek Józef Piłsudski znajdzie dziś swoje godne miejsce jako patron Dworca Głównego w Krakowie – powiedział  Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

Tutaj też zbiega się nowoczesność z historią – zauważył Józef Leśniak, wicewojewoda małopolski. Marszałek Józef Piłsudski za życia był bardzo związany z koleją, zwłaszcza w Krakowie.

– To tutaj właśnie marszałek był witany przez władze, zarówno cywilne, jak i wojskowe, a także mieszkańców Krakowa i okolic – wyjaśnił  wicewojewoda małopolski.

Józef Piłsudski koleją odbył swoją ostatnią podróż przed śmiercią.

– 17 maja 1935 roku wieczorem wyjechał pociągiem specjalnym z Warszawy, ażeby dnia następnego rano dotrzeć do Krakowa. W całej tej podróży, na trasie przejazdu pociągu, towarzyszyły tłumy spontanicznie zebranych obywateli RP, którzy oddawali hołd wielkiemu Polakowi – poinformował  Krzysztof Mamiński.

Polakowi, który chciał, by polska kolej została odbudowana po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj – wskazywał w swoim liście Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Dzisiejszy dzień jest okazją do refleksji nad znaczeniem polskiej kolei w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Unifikacja kolei, przywracanie jej do stanu umożliwiającego normalną eksploatację, a następnie działania modernizacyjne były iście tytaniczną pracą – napisał minister.

Nadanie imienia Dworcowi Kraków Główny odbyło dzień przed 86. rocznicą śmierci marszałka. Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku.

 


Uroczystość nadania dworcowi Kraków Główny imienia Józefa Piłsudskiego

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl