fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: 110. urodziny najstarszej pianistki świata

W Krakowie uczczono dziś 110. urodziny pianistki Wandy Szajowskiej. Jubilatka została uhonorowana przez prezydenta Andrzej Dudę Medalem  Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Pani Wanda Szajowska to najstarsza pianistka na świecie. Dziś świętowała swoje 110. urodziny. To najstarsza Małopolanka i piątą wśród najstarszych mieszkańców Polski. Uroczystości odbyły się w reżimie sanitarnym pod domem jubilatki w Krakowie, która uczestniczyła w nich, wyglądając przez okno.

– Dziękuję bardzo za pamięć. To bardzo dużo dla mnie znaczy – powiedziała Wanda Szajowska.

Pani Wanda urodziła się w 1911 roku we Lwowie.

– Kochała ten Lwów i kocha nadal. W 1945 roku przyjechała do Krakowa ze swoim fortepianem, na którym przez dziesięciolecia umilała czas swoim sąsiadom – powiedział jeden z uczestników uroczystości.

Dziś pod oknem jubilatki nie mogło zabraknąć jej ulubionych lwowskich piosenek, które wykonał zespół Promyki Krakowa.

Podczas uroczystości Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, wręczył pianistce odznaczenie przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Za zasługi dla niepodległej odznaczona została Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości – wyjaśnił wojewoda małopolski.

Pani Wanda została uhonorowana za zasługi w konspiracyjnej walce o utrzymanie polskiego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji.

TV Trwam News

drukuj