PAP/Stanisław Rozpędzik

Na Wawelu uczczono pamięć Lecha i Marii Kaczyńskich w 8. rocznicę ich pogrzebu

W katedrze na Wawelu odprawiono w środę wieczorem Mszę św. w 8. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Uczestniczyli w niej m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło.

Mszy św., która była głównym punktem uroczystości rocznicowych, przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

W uroczystości uczestniczyli też m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, ministrowie: m.in. obrony narodowej – Mariusz Błaszczak, sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro, infrastruktury – Andrzej Adamczyk, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, rzecznik rządu Joanna Kopcińska, parlamentarzyści, członkowie i sympatycy PiS.

Po Mszy św. politycy PiS zeszli do krypty, gdzie spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy. Przy sarkofagu pary prezydenckiej złożone zostały wieńce.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w towarzystwie m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremier Beaty Szydło, złożył też kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II na wzgórzu wawelskim i pod Krzyżem Katyńskim.

W ramach uroczystości w 8. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich – w kościele oo. Bernardynów zaplanowano koncert wspomnieniowy z odegraniem „Symfonii światła” Stanisława Fiałkowskiego, w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Utwór został skomponowany w hołdzie parze prezydenckiej.

PAP/RIRM

 

drukuj