fot. pixabay.com

Uchwalenie regulacji ws. czynszów w galeriach handlowych może skończyć się skargą do KE

Polska Rada Centrów Handlowych ostrzega, że uchwalenie przez Sejm regulacji ws. czynszów w galeriach handlowych może skończyć się skargą do Komisji Europejskiej.

Rządowy projekt przewiduje, że w okresie obowiązywania zakazu działalności galerii handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. czynsz dla najemców zostanie obniżony o 80 proc., a  trzy miesiące po zniesieniu zakazu ma spaść o 50 proc.

Rada wystosowała apel do posłów, w którym oceniła, że proponowane rozwiązanie stanowi bezprawną interwencję państwa w umowy gospodarcze. Jej zdaniem przepisy noszą też znamiona selektywności, dyskryminacji i nierównego traktowania przedsiębiorstw.

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, ocenia z kolei, że rządowa pomoc dla najemców jest uzasadniona.

– Obowiązkiem państwa jest, aby pomóc słabszym, w tym słabszym przedsiębiorcom. W tym przypadku tak jest. (…) W galeriach czynsze są ustalane na bardzo wysokich stawkach, niejednokrotnie w euro czy dolarach. Są to koszty wywindowane dla przedsiębiorców. Dzisiaj galerie tak naprawdę nie ponosiły kosztów, gdyż koszty wspólne – jak np. zabezpieczenie mienia czy sprzątanie – ponosili najemcy – zwraca uwagę Alfred Bujara.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy antycovidowej ws. regulacji czynszów został skierowany do I czytania w komisji polityki społecznej i rodziny.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl