Jest kompromis ws. wdrażania planu Junckera

Negocjatorzy europarlamentu i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili kompromis ws. wdrażania planu inwestycyjnego zaproponowanego przez szefa Komisji Europejskiej. Plan ma w ciągu trzech lat wygenerować inwestycje warte 315 mld euro.

Porozumienie, które w czerwcu ma zostać zatwierdzone przez cały Parlament Europejski i rządy państw unijnych, otwiera drogę do powołania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Z końcem lata ma on zacząć finansować projekty – poinformowała KE.

Plan inwestycyjny Junckera ma pomóc ożywić wzrost i zatrudnienie w UE. Aby przyciągnąć prywatnych inwestorów Funduszu, będzie miał do dyspozycji 21 mld euro w formie gwarancji z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk nie ma pewności co do realizacji tego projektu.

– Dobrze, że to porozumienie jest, choć, rzeczywiście, przygotowanie wystartowania tego funduszu trwa już wiele miesięcy. Te inwestycje są potrzebne, natomiast realność tego projektu jest pod poważnym znakiem zapytania, bo nie ma fizycznie pieniędzy. To mają być zaledwie gwarancje pod kredyty zaciągane przez prywatnych inwestorów. Zobaczymy, czy tych inwestorów będzie rzeczywiście aż tylu, żeby tego rodzaju inwestycje zrealizować – powiedział ekonomista.         

Parlament Europejski zapewnił sobie też prawo do współdecydowania o mianowaniu dyrektora zarządzającego funduszu gwarancyjnego, co – zdaniem negocjatorów – uczyni tę instytucję bardziej przejrzystą dla obywateli.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl