Jasnogórskie nieszpory na zakończenie 2017 roku

Nieszpory dziękczynne za kończący się rok były jednym z najważniejszych akcentów sylwestrowego wieczoru w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze. „Jest to wieczór radości; dziękujemy, że mogliśmy dożyć końca 2017 roku” – mówił podczas nabożeństwa częstochowski ksiądz biskup senior Antoni Długosz.

W wygłoszonym w czasie nieszporów w jasnogórskiej bazylice słowie duchowny przypomniał, że ostatni dzień roku popularnie jest nazywany sylwestrem na pamiątkę papieża Sylwestra I, wybranego na biskupa Rzymu w ostatnim dniu 314 roku, a zmarłego także 31 grudnia, 335 roku.

Jak mówił ksiądz biskup Antoni Długosz, koniec roku to wyjątkowy czas, kiedy „ludzie dokonują podsumowań, bilansów, sprawozdań; liczą zyski i osiągnięcia, straty i porażki, podsumowują ważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, ogłaszają zwycięzców plebiscytów”.

„W ten ostatni wieczór roku ludzie cieszą się i tańczą, płynie potok życzeń; bezpowrotnie przemija postać tego świata. Czas ucieka, wieczność czeka, jesteśmy tutaj przechodniami i gośćmi” – powiedział duchowny, podkreślając, że podczas nabożeństwa w sylwestrowy wieczór „dziękujemy i uwielbiamy za wszelkie dobro, ale też przepraszamy i żałujemy za zło, i że dobra mogło być więcej”.

Ks. bp Antoni Długosz przypomniał, że patronem minionego roku był św. brat Albert – Adam Chmielowski, „proszący nas, byśmy byli dobrzy jak chleb”. Częstochowski biskup senior wymieniał najważniejsze wydarzenia 2017 roku w kraju i na świecie – zarówno religijne, jak 100-lecie objawień fatimskich i pielgrzymki papieskie do Egiptu, Kolumbii, Birmy, Bangladeszu czy Szwecji, jak i polityczne – np. wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz wydarzenia w polskim parlamencie.

„Rok Pański 2017 rozpoczął się ostrą zimą, nawet poniżej 20 stopni Celsjusza. Gorąco za to zrobiło się w Sejmie – okupacja sali plenarnej, fotela marszałka Sejmu. Na ulicach groźnie, mówiono: pucz. Totalna opozycja podjęła próbę obalenia demokratycznie wybranego rządu” – ocenił ks. bp Antoni Długosz.

Duchowny wspomniał także lipcową wizytę w Warszawie amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Jak mówił, w swoim wystąpieniu złożył on „hołd Polsce i Polakom, że mimo tak trudnej historii – wojen, rozbiorów, powstań, okupacji, komunizmu – zawsze dążyła Polska do niepodległości, broniła wielkich wartości wiary, wolności ducha, patriotyzmu, rodziny, bohaterstwa i solidarności z innymi narodami”.

Ksiądz Biskup nawiązał też do grudniowej zmiany na stanowisku szefa rządu.

„Niespodziewanie w tych dniach zrezygnowała z urzędu podziwiana i kochana przez wielu matka kapłana, pani premier Beata Szydło” – mówił ks. bp Antoni Długosz, przywołując słowa ustępującej premier: „najważniejsza jest Polska, dbająca o rodzinę i wartości, bezpieczna, wyrosła na fundamencie chrześcijańskim. To mój kraj, przykład dla Europy i świata, tacy jesteśmy – Polacy”.

Ks. bp Antoni Długosz zauważył, że magazyn Forbes umieścił Beatę Szydło na 10. miejscu rankingu najbardziej wpływowych kobiet świata, podczas gdy np. kandydatka na urząd prezydenta USA Hillary Clinton znalazła się w tym rankingu na miejscu 65.

„Dziękujemy za wspaniałe dwa lata rządów, najlepsze dla Polski. Odzyskaliśmy nadzieję – tak pisali Polacy” – mówił częstochowski biskup, nawiązując do okresu kierowania rządem przez Beatę Szydło.

Ksiądz Biskup wymieniał też znane postaci zmarłe w minionym roku, wśród nich prof. Zbigniewa Brzezińskiego, a także duchownych, artystów i polityków.

PAP/RIRM

drukuj