Ekonomiści: dawno nie było w Polsce tak dobrej sytuacji finansowej, jak po 2017 roku

Program Rodzina 500 plus, podniesienie minimalnej stawki godzinowej, obniżenie wieku emerytalnego czy podwyższenie najniższych emerytur – to tylko niektóre z sukcesów ekonomiczno-gospodarczych rządu Prawa i Sprawiedliwości w 2017 r. Ekonomiści podsumowują – tak dobrej sytuacji finansowej kraju, jak po tym roku, już dawno nie było.

31 grudnia – ostatni dzień roku. To czas podsumowań i analiz, także w sferze ekonomiczno-gospodarczej. Tegoroczny budżet państwa został wykonany w niemal 100 procentach.

– Mamy do czynienia z bardzo dobrym wykonaniem budżetu. Do końca października mieliśmy nadwyżkę budżetową. Był to rekordowy wynik – niecałe 3 mld nadwyżki budżetowej. Za listopad mamy już delikatny deficyt – 2,4 mld. Ostatecznie rok prawdopodobnie zamknie się wynikiem na poziomie 30 mld deficytu, ale planowany był deficyt na poziomie 60 mld, więc jest to zdecydowanie lepiej niż planowano – podkreśla ekonomista Mariusz Kękuś.

Niższy o połowę od planowanego deficyt budżetowy to nie jedyny w mijającym roku sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z nich jest także spadek bezrobocia oraz uszczelnienie systemu podatkowego.

– Udało się ograniczyć bezrobocie. W listopadzie to bezrobocie spadło do 6,5 procent. To jest bardzo dobry wynik – wskazuje Mariusz Kękuś.

– Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego udało się uzyskać dodatkowe środki w budżecie. Wyniki, jeżeli chodzi o dochody, szczególnie z VAT, są bardzo dobre – o 25 mld złotych lepsze niż w ubiegłym roku – zwraca uwagę ekonomista.

W dalszym ciągu przed rządzącymi pozostaje jednak wiele istotnych wyzwań.

– Na pewno wielkim wyzwaniem w dalszym ciągu jest wsparcie rodziny i wsparcie demografii, żebyśmy mogli te niekorzystne zjawiska – czyli że po prostu jest nas coraz mniej, a w 2050 r. będzie nas o kilka milionów mniej – ograniczyć. W dalszym ciągu trzeba podejmować działania, aby zahamować te negatywne tendencje – podkreśla politolog Marcin Krzyżanowski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl