fot. flickr.com

Jakie będą relacje na linii Włochy-Komisja Europejska?

Zwycięstwo koalicji partii prawicowych we Włoszech i osłabienie lewicy w tym kraju daje nowe światło na przyszłe relacje partii Bracia Włosi z Unią Europejską. Wiadomo, że unijny komisarz ds. gospodarczych, Paolo Gentiloni, pozostanie na swoim stanowisku, ale w Parlamencie Europejskim są rozmowy w sprawie przyszłej strategii Włoch wobec Komisji Europejskiej.

Współprzewodniczącym frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim jest Włoch Raffaele Fitto, partyjny kolega zwycięzcy ostatnich wyborów w Italii, Giorgii Meloni.

Polska delegacja Prawa i Sprawiedliwości wiedzie prym w grupie EKR pod względem liczby mandatów, a wspólne podejście delegacji polskiej i włoskiej co do kwestii tzw. praworządności w Unii Europejskiej było często widoczne przykładowo podczas debat plenarnych w Strasburgu.

Przypomnieć również należy wniosek ze strony grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, który padł podczas jednej z Konferencji Przewodniczących, o zdjęcie z porządku obrad kolejnej debaty o Polsce. Pytanie, w jaki sposób będą wyglądały relacje polityków ugrupowania Giorgii Meloni z Komisją i Parlamentem Europejskim po uformowaniu rządu we Włoszech.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, podkreślił, że dla europejskiej lewicy i liberałów, mając na uwadze wyniki wyborów w Szwecji i Włoszech, to był czarny wrzesień. Z pewnością należy spodziewać się nowej sytuacji politycznej w Radzie Europejskiej, ale również na poziomie ministrów krajów członkowskich UE

– Co teraz? Myślę, że przyszła premier (pierwsza premier-kobieta w historii Włoch) Giorgia Meloni będzie starała się załagodzić relacje z Brukselą. Jest pragmatyczna, a z drugiej strony utrzymać jak najbliższe relacje z Polską, ponieważ bądź co bądź rząd Prawa i Sprawiedliwości bardzo blisko trzymał z Fratelli d’Italia – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki.

Chodzi oczywiście o Braci Włochów, partię, która właśnie teraz dochodzi do władzy w Italii.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl