[TYLKO U NAS] Dr M. Sutkowski o opiece koordynowanej: To jest rozwiązanie, które nie będzie w każdej przychodni, bo jest to rozwiązanie fakultatywne, czyli nie wszyscy lekarze będą mieć opiekę koordynowaną

Na początku opieka koordynowana będzie sprawowana na papierze. Nie będzie tak dlatego, że lekarz rodzinny nie chce sprawować tej opieki, tylko dlatego, że nie wszyscy jesteśmy do tego przygotowani. Lekarz na pewno jest od leczenia, a lekarz rodzinny od koordynowania opieki, dlatego że najlepiej zna swojego pacjenta i jego potrzeby (…). To jest rozwiązanie, które nie będzie w każdej przychodni, bo jest to rozwiązanie fakultatywne, czyli nie wszyscy lekarze będą mieć opiekę koordynowaną. Duże przychodnie sobie poradzą, bo tam blisko jest specjalista, badania dla chorego. Natomiast jeśli chodzi o małe przychodnie na wsi czy w małych miejscowościach, to będą kłopoty z opieką koordynowaną – mówił dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

W życie wchodzi tzw. opieka koordynowana. Jest to program Ministerstwa Zdrowia, dzięki któremu lekarz POZ będzie mógł w szerszym stopniu zaopiekować się swoimi pacjentami. Program póki co sprawowany będzie na papierze, ponieważ lekarze nie są przygotowani do jego wprowadzenia. Świadczenia związane z opieką koordynowaną na razie będą świadczyć tylko przychodnie w większych miastach [czytaj więcej].

Na początku opieka koordynowana będzie sprawowana na papierze. Nie będzie tak dlatego, że lekarz rodzinny nie chce sprawować tej opieki, tylko dlatego, że nie wszyscy jesteśmy do tego przygotowani. Lekarz na pewno jest od leczenia, a lekarz rodzinny od koordynowania opieki, dlatego że najlepiej zna swojego pacjenta i jego potrzeby. Lekarz rodzinny nie jest natomiast od organizacji samego systemu i tutaj na początku będą kłopoty z organizacją. Opieka koordynowana ma polegać na tym, że pacjenci łatwiej trafią do specjalistów. Gorzej jest ze szczegółami, więc chcemy je opracować z ministrem Adamem Niedzielskim, także one będą się tworzyły w trakcie wszystkich wdrażanych rozwiązań. To jest rozwiązanie, które nie będzie w każdej przychodni, bo jest to rozwiązanie fakultatywne, czyli nie wszyscy lekarze będą mieć opiekę koordynowaną. Duże przychodnie sobie poradzą, bo tam blisko jest specjalista, badania dla chorego. Natomiast jeśli chodzi o małe przychodnie na wsi czy w małych miejscowościach, to będą kłopoty z opieką koordynowaną. Zdajemy sobie sprawę, że będziemy mieć POZ dwóch prędkości, niemniej lekarz rodzinny, nawet jeśli nie ma opieki koordynowanej, to nie znaczy, że ma źle leczyć swojego pacjenta – oznajmił dr Michał Sutkowski.

Jednym z problemów projektu jest zbyt mała ilość lekarzy specjalistów, którzy byliby w stanie znaleźć czas na dodatkowe konsultacje i pomoc lekarzom POZ.

– Powierzony budżet diagnostyczny to nie są pieniądze dla lekarza rodzinnego, ale dla pacjenta. Budżet powierzony to coś, z czego możemy zlecić konsultacje i badania. Od 1 lipca weszły niektóre badania dodatkowe takie jak witamina B12, kwas foliowy, CRP szybki test, dla dzieci do ukończenia 6. roku życia przeciwciała HCV, antygen helicobacter pylori. Tutaj nie ma sporu i nie ma kłopotu z uzyskaniem tego typu świadczeń (…). Kardiologia, diabetologia, troszkę endokrynologii to jest ten obszar, który będzie na samym początku, a kolejne obszary będą wchodzić dalej. Tutaj na samym początku występuje pewien kłopot przede wszystkim ludzki, ponieważ nas lekarzy i specjalistów jest za mało, więc trudno znaleźć w tym harmonogramie całego tygodnia dla specjalisty endokrynologa, kardiologa, diabetologa czas na to, żeby jeszcze dodatkowo prowadził konsultacje z lekarzem POZ czy w jeszcze inny sposób koordynował opiekę nad naszym pacjentem – zaznaczył prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Dr Michał Sutkowski wyjaśnił, jakie wymagania musi spełnić przychodnia POZ, aby przystąpić do programu koordynowanej opieki zdrowotnej.

– Wymagania zawarte są w rozporządzeniu prezesa NFZ. Projekt został już zatwierdzony, a samo zarządzenie weszło w życie, określiło ramy czasowe, harmonogramy sprawy finansowe i tutaj trzeba podzielić to na dwie części. Budżet powierzony diagnostyczny działa od 1 lipca, w zdecydowanej większości przychodni pacjent może uzyskać badania, które są zapisane w budżecie diagnostycznym. Budżet powierzony opieki koordynowanej zawiera potrzebę konsultacji z lekarzem specjalistą (…). Opieka koordynowana ma charakter fakultatywny, więc przychodnie muszą wystąpić o taką opiekę, czyli muszą podpisać dodatkową umowę. W związku z tym spodziewamy się, że na początku tych przychodni nie będzie dużo i to nie jest nasza zła wola – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr Michałem Sutkowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl