Lekarze wracają do pracy

Porozumienie z resortem zdrowia pokazało po czyjej stronie była prawda – podkreślają lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Dziś otworzyli wszystkie gabinety.

Dr Jacek Krajewski, prezes PZ powiedział, że porozumienie ujmuje kilka ważnych spraw zapewniających bezpieczeństwo pacjentom i medykom na odpowiednim poziomie. Jednocześnie przyznał, że pozostają kwestie do rozwiązania.

– Na pewno nie wszystkie sprawy zostały rozwiązane i na pewno rozwiązanie części z nich musiało zostać rozłożone w czasie, przede wszystkim jeżeli chodzi o pewne sprawy związane ze zmianami ustawowymi, także takim nadzorem czy monitorowaniem tego, jak przebiegać będzie wdrażanie pakietu onkologicznego. Uznaliśmy w drodze kompromisu, który został zawarty między nami a panem ministrem, że tak trzeba, inaczej się nie da, nie ma co czekać, trzeba po prostu brać się do pracy – powiedział dr Jacek Krajewski.

Dr Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego powiedział, że zwiększona zostanie stawka podstawowa za pacjenta. Będzie wynosić 140 złotych zamiast 136 rocznie.

Ponadto umowy miedzy lekarzami a NFZ będą zawierane na czas określony i w czasie trwania nie będzie można ich jednostronnie zmieniać.

– Również zapisaliśmy, że będą zmienione zapisy w niektórych ustawach, m.in. o swobodzie działalności gospodarczej, o kontrolach, które będą przeprowadzane przez NFZ. Umowy również nie są podpisane na nowo, ale są aneksowane, czyli nie tracą ważności również deklaracje, o których często mówiono, że będziemy musieli zbierać na nowo. To wszystko co uzgodniliśmy pozwala nam bezpiecznie wejść w rok 2015 – powiedział dr Marek Twardowski.

Resort powoła specjalny zespół roboczy, który oceni pakiet onkologiczny. Natomiast NFZ jeszcze dziś ma wydać nowe zarządzenia ws. pracy POZ na ten rok.

Lekarze z PZ poinformowali, że 5,5 tys. lekarzy powróciło do pracy. Od 2 stycznia bez opieki medycznej pozostawało ok. 11 mln pacjentów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj