Polscy lekarze udają się do Republiki Środkowoafrykańskiej

Lekarze z poznańskiej fundacji Redemptoris Missio wylatują dziś do Afryki. Czteroosobowy zespół uda się do miejscowości Ngaoundaye w Republice Środkowoafrykańskiej. Tam medycy przeprowadzą 100 operacji usunięcia zaćmy u pacjentów.

Zespół składa się z dwóch okulistów, jednego stomatologa i osoby odpowiedzialnej za logistykę. Obecnie w Ngaoundaye mieszka blisko 200. niewidomych. Osoby te żyją przy polskiej misji katolickiej.

Na ich los ma wpływ trwająca od wielu lat w Republice Środkowoafrykańskiej wojna domowa – mówi prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

– To są najbiedniejsi ludzie na świecie. Jeśli człowiek w Afryce jest niewidomy, to właściwie traci możliwość zarobku. Tam nie ma emerytur, rent. Taki człowiek jest zdany tylko na łaskę swojej rodziny i żyje w skromnych warunkach. Ci ludzie żyją w kraju ogarniętym wojną domową. Oni mieszkają wokół misji dlatego, żeby czuć się bezpiecznie. Wiedzą, że tam może nie dotrą rebelianci, może nic im się nie stanie. Jeśli mieszkaliby w innych wioskach, byliby zupełnie bezbronni – wskazuje prezes Justyna Janiec-Palczewska.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio zbiera pieniądze na operacje usunięcia zaćmy. Koszt jednej z nich wynosi 500 złotych. Informacje, jak można pomóc, znajdują się na stronie internetowej Fundacji [zobacz].

RIRM

drukuj