fot. twitter.com/GDDKiA_Szczecin

Rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę tunelu pod Świną

Na wyspie Uznam w woj. zachodniopomorskim rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy tunelu pod Świną. Obecnie prowadzone są prace, tak aby można było ustawić maszynę, która rozpocznie drążenie tunelu.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w rozmowie z Redakcja Informacyjną Radia Maryja zapewnił, że prace odbywają się zgodnie z planem, a finansowanie inwestycji jest zabezpieczone. Pod kątem technologicznym przed nami bardzo trudny etap – zaznaczył.

– Ponieważ na okoliczność tego przewiertu zostanie zamówiona i zbudowana specjalna maszyna przewiertowa o odpowiednich parametrach, gdyż nie ma takiej, jeśli chodzi o przewierty pod rzekami. Każda inwestycja musi mieć swoje oprzyrządowanie, więc to jest najbardziej teraz długotrwały okres, bo około 6-7 miesięcy będzie trwało samo zbudowanie tej maszyny przewiertowej, tak aby w połowie przyszłego roku rozpocząć już wiercenie pod Świną. Myślę, że to nabierze wtedy dużego tempa, aby móc zakończyć te prace w 2022 roku – powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Budowa tunelu pod Świną jest realizowana w ramach podpisanej we wrześniu 2018 roku umowy. Wartość inwestycji szacowana jest na 793 mln zł. We wrześniu 2022 roku wszystkie roboty powinny się zakończyć i tunel będzie oddany do użytku.

RIRM

drukuj