Wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące opieki koordynowanej w POZ

Nowe regulacje dotyczące opieki koordynowanej związanej z podstawową opieką zdrowotną (POZ) mają m.in. skrócić czas oczekiwania do lekarzy specjalistów. Poszerzą też kompetencje placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Będą one mogły kierować pacjentów na badania, na które dotąd wysyłali jedynie lekarze specjaliści.

Opieka koordynowana będzie dotyczyła chorób przewlekłych, takich jak: niewydolność serca, cukrzyca, astma i niedoczynność tarczycy.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, mówił, że dzięki temu pacjenci będą objęci przez lekarza rodzinnego kompleksową opieką medyczną.

– Dla pacjenta zmieni się to o tyle, że będzie on zaopiekowany w sposób należyty, czyli po prostu będzie miał zapewniony dostęp do lekarza rodzinnego, ale także do specjalisty. To nie będzie już tylko wystawienie prostego skierowania i czekanie do specjalisty. Lekarz rodzinny razem z pacjentem będzie kontaktował się w sytuacjach, kiedy ma problemy w leczeniu i zdiagnozowaniu – podkreślił Waldemar Kraska. 

Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne.

Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że przychodnie, które są gotowe do włączenia koordynacji, mogą już występować do oddziałów wojewódzkich Narodowych Funduszów Zdrowia z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną.

Budżet przewidziany na ten cel to 1 mld 200 mln złotych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl