fot. pixabay.com

Mołdawia będzie magazynować gaz ziemny w Rumunii i Ukrainie; Gazprom zmniejsza o 30 proc. dostawy surowca do Mołdawii

Władze Mołdawii będą magazynować gaz ziemny w sąsiednich krajach: Rumunii i Ukrainie – podał w sobotę rząd Natalii Gavrility, precyzując, że działanie to służy zapewnieniu krajowi bezpieczeństwa energetycznego. Gazprom przekazał Mołdawii, iż w październiku zmniejszy o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju.

Jak poinformował wicepremier Andrei Spinu, który jest odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego, powodem decyzji jest ograniczenie ilości surowca kierowanego do Mołdawii przez rosyjski koncern Gazprom, który redukcję tłumaczy “problemami technicznymi”.

Cytowany przez portal Deschide polityk ujawnił, że Gazprom przekazał władzom Mołdawii, iż obniży w październiku o 30 proc. ilość surowca kierowanego do tego kraju. Przypomniał, że rosyjska firma jest monopolistą w dostawach gazu do Mołdawii.

We wrześniu Andrei Spinu powiedział w rozmowie z lokalnymi mediami, że Mołdawia prowadzi negocjacje z Rumunią i Azerbejdżanem w sprawie zakupu gazu ziemnego. Dodał, że żadne z tych państw nie próbuje narzucić Kiszyniowowi żadnych warunków politycznych, co komentatorzy odebrali jako aluzję wobec Rosji.

We czwartek rząd Natalii Gavrility zatwierdził przepisy dotyczące magazynowania gazu ziemnego w sytuacjach nadzwyczajnych. Podał też, że odpowiedzialna za skup surowca mołdawska spółka Energocom nabyła w ostatnich tygodniach blisko 40 mln m sześc. gazu.

Według danych rządu Mołdawii Energocom posiada obecnie w swoich magazynach 53,5 mln m sześć. gazu. Rezerwy te będą mogły zostać wykorzystane, jak zapewnia rząd Natalii Gavrility, w sytuacji przerwania dostaw surowca przez Gazprom.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl