fot. PAP/EPA

Działania Gazpromu doprowadziły Mołdawię do kryzysu gazowego

Mołdawia mierzy się z kryzysem gazowym. Sytuacja jest krytyczna. Zawieszenie dostaw błękitnego paliwa przez Gazprom niepokoi wiele krajów w Europie.

Od piątku w Mołdawii trwa stan wyjątkowy w związku z kryzysem gazowym. Na rynku błękitnego paliwa występuje deficyt rzędu 16 mln metrów sześciennych – oceniła szefowa mołdawskiego rządu.

W sobotę Gazprom zapowiedział zawieszenie dostaw gazu do Mołdawii, jeśli ta nie przedłuży kontraktu na grudzień i nie wniesie opłat za poprzednie dostawy. Kontrakt Mołdawii z Gazpromem kończy się w październiku, po miesięcznym przedłużeniu. Obecnie kraj za 1000 metrów sześciennych gazu płaci 790 dolarów, podczas gdy we wrześniu cena była niższa o 240 dolarów. Winę za sytuację na rynku gazowym w Mołdawii ponoszą autokratyczne reżimy, które dyktują ceny – wskazała doradczyni ukraińskiego ministra Ołena Zerkal. Kryzys będzie się pogłębiał.

– Oczywiście można go rozwiązywać tylko wspólnie, bo Mołdawia to pierwszy dzwonek. W zasadzie ten kryzys będzie charakterystyczny dla całej Europy. Ukraina niestety jest następna – wskazała Ołena Zerkal.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zapowiedział pomoc dla Mołdawii w postaci dostaw gazu o objętości nawet do 16 mln metrów sześciennych. Według medialnych doniesień dostawy to pożyczka, którą Mołdawia ma zwrócić do końca tego roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl