fot. PAP/EPA

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim

Polska przeprowadzi śledztwo ws. uszkodzenia gazociągów Nord Stream i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego. Na polecenie ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, Prokuratura Krajowa wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

W trakcie postępowania prokuratorzy będą wyjaśniać między innymi, czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak, to w jakich rozmiarach.

Polscy prokuratorzy będą również wyjaśniali, czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję – mówił rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, prok. Łukasz Łapczyński.

– Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na polecenie Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro. Będzie je prowadził Pomorski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Śledztwo będzie prowadzone w kilku kierunkach. W trakcie postępowania prokuratorzy będą wyjaśniali m.in., czy doszło do ataku o charakterze terrorystycznym, jak również czy wyciek miał wpływ na środowisko morskie, a jeśli tak, to w jakich rozmiarach. Postępowanie zostało dopiero co wszczęte i jest na początkowym etapie. Kwalifikacja prawna, która została przyjęta, ma charakter wstępny i w toku dalszego postępowania może ulec zmianie – zaznaczył prok. Łukasz Łapczyński.

Do uszkodzeń rurociągów Nord Stream I i Nord Stream II doszło w tym tygodniu na wodach Danii i Szwecji. Trwa ustalanie, kto odpowiada za ataki na infrastrukturę.

Politycy europejscy i eksperci mówią tu o sabotażu. Zdaniem śledczych skutki uszkodzeń mogą rozciągać się na polski obszar morski i tereny przybrzeżne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl