fot. PAP/Albert Zawada

Jaka będzie przyszłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego?

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wznowiła dziś prace nad projektami dot. zmian w Sądzie Najwyższym. Rozpatrywanie propozycji ustaw zostało ostatnio przerwane z powodu „niezbędnych” uzgodnień.

Projekt przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę został uznany za wiodący podczas prac sejmowej komisji sprawiedliwości. Głównym przedmiotem debaty w trakcie dzisiejszego posiedzenia jest kwestia wyboru sędziów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która ma zostać utworzona w myśl projektu prezydenta Andrzeja Dudy.

– Chciałabym usłyszeć ze strony pani minister z kancelarii prezydenta, jakie argumenty przemawiają za tym, by przydzielić prezydentowi kolejne uprawnienia – mówiła Barbara Dolniak, poseł KO.

To prezydent spośród 33 wylosowanych osób wybierze 11 z nich, które zasiądą w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Obecny prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, Adam Roch, zwrócił uwagę na pewne mankamenty, które dotyczą samego systemu losowania i późniejszego wyboru przez prezydenta.

– Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że w wyniku przeprowadzonego losowania i decyzji pana prezydenta w skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej wejdą tylko sędziowie cywiliści, bądź sędziowie nie mający na co dzień do czynienia z postępowaniami dyscyplinarnymi, immunitetowymi, postępowaniem karnym – podkreślił Adam Roch, prezes Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pojawiają się sugestie zawarcia przepisu, by przynajmniej jeden z sędziów zasiadających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej był karnistą. Solidarna Polska zaproponowała dziś poprawkę dotyczącą procedury losowania sędziów.

– Paragraf 6 i 8 otrzymałyby brzmienie: „sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej losuje się przy udziale obecnych na posiedzeniu członków KRS. W sprawie losowania sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie przeprowadza się głosowania” – wskazał Piotr Sak, poseł z Solidarnej Polski.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa miałby przekazać prezydentowi listę wylosowanych sędziów wraz z informacją, czy toczą się wobec nich postępowania dyscyplinarne. Sędziowie, którzy w okresie pięciu lat poprzedzających losowanie zostali ukarani dyscyplinarnie, nie będą mogli wziąć udziału w losowaniu – to kolejne z założeń poprawki złożonej przez Solidarną Polskę.

– Chciałbym poprzeć tę poprawkę, bo wychodzi ona naprzeciw glosom, które pojawiały się podczas posiedzenia w sprawie pełnej transparentności procedury losowania sędziów SN, którzy mieliby orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej – podsumował Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

Według propozycji prezydenta sędziowie, którzy obecnie zasiadają obecnie w Izbie Dyscyplinarnej SN, po jej likwidacji mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku.

TV Trwam News/JG

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl