fot. https://www.flickr.com/photos/pattcatz/9465526047/

Jak radzić sobie z upałem?

Wyczekiwane lato wreszcie nadeszło, a wraz z nim słoneczne i upalne dni. Jak radzić sobie w taki czas? Przypominamy kilka zasad, o których warto pamiętać.

Wakacje, słońce i odpoczynek na świeżym powietrzu – to coś, na co czekamy przez cały rok. Jednak wysokie temperatury mogą dać się poważnie we znaki. Dlatego podstawą dobrego samopoczucia podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie 2-3 litrów płynów dziennie – przede wszystkim wody.

– To nie jest kawa, herbata, to nie są żadne napoje słodzone czy tzw. wody owocowe. Tu po prostu chodzi o wodę. Oczywiście możemy dorzucić sobie pokrojoną truskawkę z liściem bazylii, może być plaster cytryny czy mięta – wskazała dietetyk Anna Kuczkin.

Na niekorzystne skutki niedoboru wody najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze.

– Z tym jest problem u starszych ludzi, bo trafiają do nas pacjenci, których po prostu musimy nawodnić i zadbać o właściwy poziom elektrolitów. A grozi to skokiem ciśnienia, udarem niedokrwiennym mózgu, zawałem – podkreśliła dr Ludmiła Łapińska, lekarz.

W gorące dni najlepiej jeść lekkie dania złożone z warzyw i owoców. Należy unikać dań ciężkich – smażonych, tłustych i mięsnych.

– Mogą być tzw. warzywa na patelni czy pieczone warzywa z grilla i do tego jakiś przyjemny sosik. Jak najbardziej polecam gotowane lub pieczone ziemniaki z koperkiem i chłodniki wszelkiego rodzaju. Chłodnik to jest bardzo dobra opcja na upały – z jajkiem, z botwinki, z groszkiem – mówiła Anna Kuczkin.

Należy także ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu.

– Starajmy się unikać godzin newralgicznych, gdzie słońce jest w zenicie. Przebywajmy krócej na słońcu. Starajmy się wychodzić rano czy wieczorami, kiedy jest po prostu chłodniej, temperatury są niższe niż w szczycie dnia – zaznaczył Paweł Adamczuk, ratownik medyczny.

Na oparzenia słoneczne najbardziej narażone są dzieci. Aby zapobiec wystąpieniu oparzeń, powinnno się stosować kremy z wysokim filtrem.

– Przed wyjściem na dwór skórę należy chronić kremami z filtrem. U małego dziecka i u osoby starszej stosujemy krem z filtrem 50 na wszystkie odkryte części ciała – przypomniała dr Anna Maria Ryss, lekarz.

Pamiętajmy, by w upalne dni zadbać także o odpowiedni strój. Najlepiej ubierać się w jasne kolory. Ubranie powinno być przewiewne, z naturalnych tkanin.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl