PAP/EPA

J. Wojciechowski z poparciem od frakcji w PE na stanowisko komisarza ds. rolnictwa

Janusz Wojciechowski będzie unijnym komisarzem do spraw rolnictwa. Tym samym będzie kierował jednym z najważniejszych obszarów w Unii Europejskiej.

Janusz Wojciechowski uzyskał we wtorek jednomyślne poparcie od koordynatorów wszystkich frakcji w Parlamencie Europejskim.

– W poprzednim wysłuchaniu zbyt mało było tej kwestii konkurencyjności, innowacyjności rolnictwa. Tamto wystąpienie było skupione na sprawach środowiska. Dzisiaj posłowie usłyszeli więcej tego, co zamierzam zrobić jeżeli chodzi o rolnictwo. To musi być bardzo racjonalna, zrównoważona polityka rolna i taką chce prowadzić – zapewnił Janusz Wojciechowski.

Podczas wtorkowego wysłuchania polski kandydat na komisarza mówił o obronie wysokich wydatków na rolnictwo, redukcji biurokracji, wzmocnieniu pozycji europejskiego rolnictwa na rynkach światowych oraz o zrównaniu dopłat rolnych. Jak zapewniał, jest to realne.

– Jesteśmy na dobrej drodze do wyrównania dopłat między państwami i między rolnikami w obrębie państw. Zrobię wszystko, żeby to się stało jak najszybciej. Nierówność dopłat to jest bolesny problem w wielu krajach, w szczególności w krajach Europy Środkowej i Wschodniej – zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Gratulacje komisarzowi na Twitterze złożył premier Mateusz Morawiecki.

– Teka komisarza ds. rolnictwa w polskich rękach to wielki sukces negocjacyjny i ogromna odpowiedzialność za budżet ponad 300 mld euro. Jestem pewny, że Janusz Wojciechowski będzie dobrze reprezentował interesy rolników. Nie ma uczciwej konkurencji bez równych dopłat w całej UE – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Europosłowie PiS nie mają wątpliwości: Janusz Wojciechowski będzie bardzo dobrym komisarzem.

– Janusz Wojciechowski będzie takim komisarzem z serca za rolnictwem – ocenił europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Mamy bardzo dobrych ludzi i tych ludzi właśnie wysyłamy w bój o wielkie dobro, jakim jest rolnictwo – to wielkie rolnictwo i to rolnictwo rodzinne – podkreślił europoseł Bogdan Rzońca.

Janusz Wojciechowski będzie odpowiadał za jeden z najważniejszych obszarów w Unii Europejskiej. Jego wybór będzie miał kluczowy wpływ na wyrównanie dopłat dla polskich rolników tak, by otrzymywali kwotę zbliżoną do średniej unijnej.

– Średnia dopłata dla rolnictwa w tej chwili w Europie wynosi około 244 euro. W Polsce jest ona niższa o 15-20 euro i chcielibyśmy, żeby nasi rolnicy, tak jak rolnicy z Niemiec czy z Francji mieli równe dopłaty. Myślę, że pan Wojciechowi będzie walczył o to i że wywalczy wyrównanie tych dopłat – powiedział dr inż. Sławomir Niecko, doktor nauk rolniczych.

Głosowanie nad całym składem Komisji zaplanowano na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 23 października. Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen powinna rozpocząć pracę 1 listopada.

TV Trwam News

drukuj