fot. Monika Bilska

J. Wojciechowski: Ukierunkowanie UE na transformację ekologiczną w rolnictwie to szansa dla Polski

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uważa, że obrany przez Wspólnotę kierunek na transformacje ekologiczną w rolnictwie to szansa dla Polski, która – jego zdaniem – może być dużym beneficjentem tego kursu.

Polityk mówił o tym na wideokonferencji zorganizowanej w tym tygodniu przez Instytut Gospodarki Rolnej. Spotkanie dotyczyło m.in. szczegółów Nowego Zielonego Ładu i strategii ,,Od pola do stołu”. Przedstawiciele organizacji rolniczych dzielili się swoimi obawami co do zapisów nowej unijnej polityki.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski odnosząc się do nich zauważył, że mapa wyzwań związanych z Zielonym Ładem w przemyśle i rolnictwie wygląda zupełnie inaczej, a ,,rolniczy Śląsk nie jest w Polsce”.

Inne kraje będą miały wielkie problemy z osiągnieciem tych norm. Chodzi o zużycie nawozów, zużycie środków ochrony roślin, antybiotyków w hodowli, z emisją gazów cieplarnianych z hektara, z intensywną hodowlą. To nie Polska będzie miała największe problemy. Polska może być naprawdę bardzo dużym beneficjentem tego kursu politycznego.  Więcej troski o mniejsze gospodarstwa, więcej wsparcia dla rolnictwa zrównoważonego, dla rolnictwa w jakieś proporcji ziemia-obsada zwierząt. To jest naprawdę kierunek, który dla gospodarstw rodzinnych w Polsce będzie naprawdę pozytywny – wskazał Janusz Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski podkreślił, że Zielony Ład w rolnictwie odegrał dużą rolę w tym, że Polska wywalczyła większy budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-27. KE zaproponowała w tym miesiącu na tę politykę o 26,5 mld euro środków więcej niż wcześniej. Dla Polski będzie to 3 mld euro więcej.

Nasz kraj jest na drugim miejscu pod względem przyrostu kwoty, o którą zwiększa się budżet. Łącznie Polscy rolnicy mają otrzymać 33,5 mld euro.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl